kapelusz góralski - żywiecki

Dostępność: brak towaru
Cena: 94,00 zł 94.00
ilość szt
dodaj do przechowalni
Ocena: 5
Producent: -
Kod produktu: 1288

Opis

Kapelusz góralski - żywiecki

kapelusz bez podszewki
ozdobiony czerwonym sznurkiem z frędzlami
rondo obszyte czerwoną taśmą
dostępne rozmiary od 52-63



 
Nasze kapelusze wykonywane są tradycyjnymi metodami z najlepszego sukna w pracowni kapelusznictwa. Kapelusze wytwarzane są przez zarejestrowanego twórcę ludowego, który jest już trzecim pokoleniem trudniącym się tą sztuką . Główki kapeluszy kształtowane są za pomocą drewnianych form,a do formowania rond służą rastle.




Kapelusz góralski to tradycyjne letnie nakrycie głowy wszystkich górali.  Wykonywany z wełnianego sukna.
W 1926 r. prof. dr Witold Gądzikiewicz [Strój Górali Podhalańskich pod względem higjenicznym] pisał, że: „Nakrycie głowy stanowi mały, zgrabny, miękki kapelusik, z małem równem i spuszczonem rondem (skrzalami), obszytym dokoła wstążeczką niebieską lub zieloną. ... Starsi górale noszą kapelusiki o szerszych nieco i lekko odwiniętych skrzalach, obszytych czarną tasiemką.”

Kiedyś górale często pokrywali kapelusze tłuszczem, aby były trwalsze i nieprzemakalne.
„Góralski kapelusz jest też pod względem higjenicznym o wiele właściwszy, niż inne nakrycie głowy np. czapka z twardym daszkiem. Kapelusz dzięki swym skrzydłom osłania twarz i oczy, a jednocześnie nie uciska tętnic i żył na czole, jak to czynią czapki i twarde kapelusze” [Witold Gądzikiewicz, Strój Górali Podhalańskich pod względem higjenicznym, 1926 r.]. 


O kapeluszach górali beskidzkich Ludwik de Laveaux napisał
 "...ubiór w harmonii z szerokim, czarnym kapeluszem, galonkiem lub wstęgą opasanym i na jedno ucho nasadzonym, daje postać zucha podpiłemu (zwyczajnie) góralowi." [Ludwik de Laveaux, Górale Beskidowi 1851 r.]







Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl