kapelusz góralski - typ kacwiński






Opis
materiał - filc

Prezentowany kapelusz, to kapelusz typu kacwińskiego. Kapelusze typu kacwińskiego, charakteryzowały się szerokim rondem, które niemal pionowo wywinięte było ku górze, tak że niemal zakrywało i przewyższało główkę kapelusza. Ozdobą główki kapelusza była barwna wstążka. Kapelusze te robiono ze stożków kapeluszniczych, ręcznie formowanych z owczej wełny. Uzyskany przez ręczny wyrób stożków gruby filc sprawiał, że kapelusze nie traciły fasonu. Kupowano je kiedyś w Starej Wsi, Lewoczy a także w Nowym Targu.

Bardzo podobny typ kapeluszy występował w rejonie Trybsza i Nowej Białej, gdzie noszono kapelusze z szerokim, podwijanym po bokach rondem, często opasane czerwoną wstążką i ozdobione barwionymi gęsimi piórkami. Spotykało się również kapelusze z otoczką z czarnej wełnianej taśmy. O wielkości tych podwiniętych krez świadczy miejscowe powiedzenie, które przytacza Edyta Starek (Atlas Polskich Strojów ludowych – Strój Spiski, PTL1954) że: „w nich możnaby było 1 kg słoniny ukryć”.
Trzeci typ kapeluszy spiskich noszony był w rejonie Jurgowa, Czarnej Góry i Rzepisk. Na tych terenach noszono kapelusze zbliżone kształtem do podhalańskich.
(Opracowano na podstawie: Edyta Starek, Atlas Polskich Strojów Ludowych – Strój Spiski, PTL 1954 r.)