kapelusz góralski - typ kacwiński

Dostępność: brak towaru
Cena: 74,00 zł 74.00
ilość szt
dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: -
Kod produktu: 1289

Opis

kapelusz góralski - typ kacwiński

kapelusz bez podszewki
dostępne rozmiary od 52-61
(inne rozmiary na życzenie)
materiał - filc


 
Nasze kapelusze wykonywane są tradycyjnymi metodami z najlepszego sukna w pracowni kapelusznictwa. Kapelusze wytwarzane są przez zarejestrowanego twórcę ludowego, który jest już trzecim pokoleniem trudniącym się tą sztuką i jako jedyny wykonujący kapelusze góralskie na Podhalu.


Na terenie Spiszu występują trzy odmiany kapeluszy.  Ich zasięg  pokrywa się z zasięgiem trzech odmian stroju spiskiego.
Prezentowany kapelusz, to kapelusz typu kacwińskiego. Kapelusze typu kacwińskiego, charakteryzowały się szerokim rondem, które niemal pionowo wywinięte było ku górze, tak że niemal zakrywało i przewyższało główkę kapelusza. Ozdobą główki kapelusza była barwna wstążka. Kapelusze te robiono ze stożków kapeluszniczych, ręcznie formowanych z owczej wełny. Uzyskany przez ręczny wyrób stożków gruby filc sprawiał, że kapelusze nie traciły fasonu. Kupowano je kiedyś w Starej Wsi, Lewoczy a także w Nowym Targu.
 
Takie same kapelusze jak kacwiniacy nosili kiedyś mieszkańcy Sromowiec Niżnych i Wyżnych, o czym świadczy pochodzący z końca XV wieku obraz w głównym ołtarzu kościoła św. Katarzyny w Sromowcach Niżnych. W scenie przedstawiającej przygotowanie do ukrzyżowania, oprawcy mają na głowach kapelusze z podwijanymi „krezami”. Zanik tego typu kapelusza datuje się od pierwszej wojny światowej z powodu odcięcia Spiszu granicą państwową od źródeł zakupu, leżących na terenie Słowacji.

Bardzo podobny typ kapeluszy występował w rejonie Trybsza i Nowej Białej, gdzie noszono kapelusze z szerokim, podwijanym po bokach rondem, często opasane czerwoną wstążką i ozdobione barwionymi gęsimi piórkami. Spotykało się również kapelusze z otoczką z czarnej wełnianej taśmy. O wielkości tych podwiniętych krez świadczy miejscowe powiedzenie, które przytacza Edyta Starek (Atlas Polskich Strojów ludowych – Strój Spiski, PTL1954) że: „w nich  możnaby było 1 kg słoniny ukryć”.


Trzeci typ kapeluszy spiskich noszony był w rejonie Jurgowa, Czarnej Góry i Rzepisk. Na tych terenach noszono kapelusze zbliżone kształtem do podhalańskich.

(Opracowano na podstawie: Edyta Starek, Atlas Polskich Strojów Ludowych – Strój Spiski, PTL 1954 r.)



 




Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl