Informator Turystyczny
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Prowadzimy w Polsce Dystrybucję Map:

Słowacja

Węgry

Rumunia

 

Polecamy Karpaty Ukraińskie

Trybsz - Kościół Drewniany

Dostępność: brak towaru
Cena: 28,70 zł 28.70 PLN
quantity szt
dodaj do przechowalni
Ocena: 0 (Ilość ocen: 0)
Producent: -
Kod produktu: 1181

Opis

Trybsz
Kościół Drewniany

Rafał Montja * Andrzej Skorupa

Wydawnictwo Astraia 2010, Stron 64, Twarda Oprawa, 
Rozmiar: 17 cm X 24 cmKsiążka krakowskiego Wydawnictwa Astraia − pierwsza ilustrowana monografia drewnianego kościoła − ukazuje na ponad 70 fotografiach zachowane do dzisiaj piękno Spiskiej Sykstyny w Trybszu na Polskim Spiszu. Ta zapomniana wioska, leżąca blisko Białki, granicznej rzeki oddzielającej Spisz od Podhala, przy głównej drodze skrywa skarb znajdujący się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej – drewniany kościół św. Elżbiety z XVI wieku z polichromią z połowy XVII wieku.

Zdobienia wszystkich ścian drewnianego kościółka − perły Trybsza − można uznać za Spiską Sykstynę, mimo że pierwowzór pochodzi z czasów dojrzałego renesansu włoskiego, ale także tutaj pokrycie ścian bocznych i sufitu, a przede wszystkim rozplanowanie, pomysł kompozycyjny i wymowa teologiczna stawiają ten skromny z zewnątrz kościół wśród wybitnych przejawów sztuki barokowej na Spiszu.

Polichromia w drewnianym kościele w Trybszu pochodzi z połowy XVII w., z czasów baroku, jak pisze jednak znawca sztuki Podtatrza − Józef Pieniążek − „widać w obrazach tych jakieś reminiscencje Giotta i Fra Angelica, i mistrzów renesansu. Patrzymy na dzieło nieznanego dotąd, a nieprzeciętnego malarza. Dekoracyjne rozplanowanie, umiejętne komponowanie obrazów, miejscami znakomity rysunek i malowanie zwłaszcza szat i głów zdradzają dobrego majstra”.

Autorem tekstu jest profesor AGH Andrzej Skorupa, znawca sztuki Podhala i Podtatrza , autorem zdjęć Rafał Monita, wydawca książek także o tematyce krajoznawczej i miłośnik Podhala i Podtatrza, rodzinnie związany z Pieninami. Bogata bibliografia pomoże w poszerzeniu wiedzy o zabytku.

Opinie o produkcie (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl