Rysy - Przełęcz pod Chłopkiem - Bezpieczeństwo - Przygotowanie - Technika






Opis
Rysy - Przełęcz pod Chłopkiem
Bezpieczeństwo - Przygotowanie - Technika
Wydawnictwo TPN, Zakopane 2016, Stron 28, format 14,5cm X 20,5cm
Stworzenie broszury o Rysach i Przełęczy pod Chłopkiem to wspólna inicjatywa Tatrzańskiego Parku Narodowego i Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jej celem jest przekazanie polskim turystom najważniejszych informacji na temat bezpieczeństwa, potrzebnego sprzętu i przygotowania do przejścia tych jednych z najtrudniejszych technicznie tras turystycznych poprowadzonych w Tatrach Wysokich.
Morskie Oko jest najczęściej odwiedzanym miejscem w Tatrach Polskich. Nic więc dziwnego, że wysokogórskie szlaki, które startują znad tego kultowego jeziora, cieszą się dużą popularnością.
Dwa najtrudniejsze z nich – na Rysy i na Przełęcz pod Chłopkiem – zasługują na miano jednych z najpoważniejszych turystycznych wypraw w tych górach ze względu na długość, różnicę wysokości oraz trudności techniczne. Dlatego też są naturalnym celem dla dobrze przygotowanego i doświadczonego turysty wysokogórskiego.
Niestety, magia morskoocznych olbrzymów, szczególnie najwyższych w Polsce Rysów, działa jak magnes i na tych szlakach można spotkać bardzo wielu turystów, którzy są zupełnie nieprzygotowani – sprzętowo, technicznie, kondycyjnie i merytorycznie – do podjęcia takiego wyzwania. W rezultacie szlak na Rysy od wielu lat dzierży niechlubną palmę pierwszeństwa pod względem liczby wypadków w okolicach Morskiego Oka. Celem powstania niniejszego folderu jest uświadomienie zagrożeń występujących na ścieżkach startujących znad Czarnego Stawu pod Rysami w szeroko rozumianym sezonie letnim, a także przedstawienie zakresu umiejętności, które powinien posiadać udający się na nie turysta.