Orla Perć - Tatry - Przewodnik Wysokogórski

Dostępność: duża ilość
Cena: 24,70 zł 24.70
ilość szt
dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: -
Kod produktu: 259

Opis

Orla Perć

Przewodnik Wysokogórski


Dariusz Dyląg
 
 


112 stron formatu B6, 32 strony ze zdjęciami barwnymi, 93 ilustracje w tekście, 3 mapki, 5 panoram. Oprawa miękka ze skrzydełkami. Wydanie IV . Pruszków 2018

    1906 – 2006 - sto lat Orlej Perci

    Prześliczne marzenie poety - tak nazwał Orlą Perć ksiądz Gadowski, chcąc podkreślając rolę jaką w jej powstaniu odegrał poeta Franciszek Henryk Nowicki. Najoryginalniejszy z tatrzańskich szlaków zaistniał bowiem najpierw w wyobraźni młodopolskiego twórcy, a dopiero kilka lat później, za sprawą ks. Walentego Gadowskiego, przybrał kształt realny.

    Perć w zamierzeniach Nowickiego miała prowadzić od Wodogrzmotów przez Wołoszyn, Krzyżne, Świnicę i Czerwone Wierchy do Doliny Kościeliskiej. Szlak miał mieć odgałęzienie na Świnicy, które graniami prowadzić miało na Szpiglasowy Wierch, a z niego przez Miedziane do Morskiego Oka. Wytyczanie i budowa perci rozpoczęła się 16 lipca 1903 r. Przed Wodogrzmotami Mickiewicza, w miejscu gdzie od drogi do Morskiego Oka odchodzi szlak do Jaszczurówki, ks. Gadowski kazał przybić do świerka tablicę z napisem “Na Orlą Perć”. Zdarzeniu temu towarzyszył toast wzniesiony przez Nowickiego tokajem (rocznik 1863), po wypiciu którego, ksiądz i budujący szlak górale, ruszyli na Polanę pod Wołoszynem. Trzy dni zajęło wykonanie pierwszego odcinka przez Wołoszyn na Krzyżne, po czym prace przerwano. Bez większej przesady można powiedzieć, iż księdza Gadowskiego opuszczali wszyscy i wszystko... oprócz problemów materialnych. Budowlanych próbowano zastąpić przewodnikami, ale i z nimi były kłopoty, np. słynny Klimek Bachleda pomimo przyjęcia zaliczki, wolał świadczyć usługi przewodnickie, niż budować szlak.

    Minęło 100 lat. Orla Perć stała się popularnym szlakiem tatrzańskim, bodaj czy nie za bardzo popularnym. Turyści ruszają bez względu na pogodę na eksponowany i trudny szlak, jak na wycieczkę do Doliny Kościeliskej. Mają ze sobą śniadanie, napoje i parasol a zapominają, że wartałoby mieć ze sobą akcesoria ułatwiające wysokogórską wspinaczkę: kask, uprząż, lonżę z płytką hamującą oraz odpowiednie rękawiczki i obuwie.

    Spis treści

    O Orlej Perci
    Wokół Orlej Perci
    Prześliczne marzenie poety
    Żelazny ksiądz
    Figura dziwna
    Kalendarium stulecia
    Iluzja bezpieczeństwa?
    Wypadki w czasach historycznych
    TOPR-owska analiza wypadków
    Znakarskie adiustacje
    Niekończące się remontowanie

    Na Orlej Perci
    Sprzęt i przygotowania
    ABC autoasekuracji i postępowania w razie wypadku
    Porażenie piorunem i wychłodzenie
    Warunki zimowe
    Szlaki dojściowe i niektóre zejściowe
    Opis przejścia:
    • Zawrat . Kozia Przełęcz
    • Kozia Przełęcz . Skrajny Granat
    • Skrajny Granat . Krzyżne
    • Krzyżne . Polana pod Wołoszynem
    Zejścia awaryjne
    Informacje dodatkowe
    Autorzy zdjęć i źródła ilustracji
    Literatura
    Indeks nazwisk
    Mapy

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl