Informator Turystyczny
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Prowadzimy w Polsce Dystrybucję Map:

Słowacja

Węgry

Rumunia

 

Polecamy Karpaty Ukraińskie

Mos Ty Serce Orawskie? - Emil Kowalczyk

Dostępność: brak towaru
Cena: 19,90 zł 19.90 PLN
quantity szt
dodaj do przechowalni
Ocena: 0 (Ilość ocen: 0)
Producent: -
Kod produktu: 413

Opis

Mos Ty Serce Orawskie?

Emil Kowalczyk

Podhalańska Oficyna Wydawnicza 2005, Stron 92
Rozmiar: 12,5 cm X 19 cm

Emil Kowalczyk urodził się w Lipnicy Wielkiej na Orawie 17 grudnia 1941 r. w rodzinie, która kultywowała tradycje regionalne. W roku 1954 ukończył  Szkołę Podstawową . Kontynuował  naukę w Państwowym Liceum Pedagogicznym nr 2 w Krakowie - był uczniem Mariana Gotkiewicza. Swoje zamiłowanie do literatury i kultury potwierdził rozpoczynając studia na Wydziale Filologiczno-Historycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie, gdzie w 1971 r. uzyskał tutuł magistra filologi polskiej. W 9181 r. obronił pracę doktorską : Środowiskowe funkcje literatury regionalnej na przykładzie polskiej Orawy. Wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej  nr 4 w Przywarówce. Doskonały praktyk, pedagog, znawca kultury i historii Orawy. W swej pracy wykorzystywał trwałe wartości regionu, a zwłaszcza elementy ludowej kultury orawskiej. Szczególne osiągnięcia notował w rozwijaniu zagadnień regionalizmu w życiu szkoły. Utworzył i prowadził Dziecięcy Zespół Regionalny "Orawianie" im. Heródka. Wyprowadził ten zespół z podbabiogórskiego przysiółka na szeroką scenę międzynarodową, zdobywając wiele prestiżowych nagród i wyróżnień.
Był cenionym poetą orawskim, autorem dwóch tomików: Napij się orawskiego ciepła (1991), Dookoła smreków paciorki (1994). Jego wiersze zamieszczone są w antologiach: Pokłon Orawie (1987), Mładnik (1989), Nuty Serdeczne (1994). Uzupełnieniem jego twórczości poetyckiej jest teks inscenizacji dla teatru ludowego pt. Wolorze. Jest autorem wielu publikacji prasowych o tematyce regionalnej, społecznej i literackiej oraz scenariuszy radiowych i filmowych. To jego autorstwa są słowa do słynnej pieśni: "Cy bocycie Świynty Ojce", któą wykonuje zespół De Press.
Emil Koalczyk czynnie pracował na rzecz lipnickiego samorządu. Od czterech kadencji pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Gminy Lipnica Wielka. Ponadto należał do: Rady Naukowej Związku Podhalan, Rady Naukowej Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej, Rady euroregionu Tatry oraz Rady Naukowej Babiogórskiego Parku Narodowego w Zawoi, był członkiem Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich.
Za swą wieloletnią pracę zawodową i społeczną został wyróżniony wieloma nagrodami i odznaczeniami: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Laurem Babiogórskim. Zmarł 23 lutego 2005 r.

Opinie o produkcie (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl