Informator Turystyczny
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Prowadzimy w Polsce Dystrybucję Map:

Słowacja

Węgry

Rumunia

 

Polecamy Karpaty Ukraińskie

Bośnia i Hercegowina - przewodnik Rewasz

Dostępność: brak towaru
Cena: 32,00 zł 32.00 PLN
quantity szt
dodaj do przechowalni
Ocena: 0 (Ilość ocen: 0)
Producent: -
Kod produktu: 418

Opis

Bośnia i Hercegowina
przewodnik - dla Prawdziwego Turysty


Oficyna Wydawnicza Rewasz 2011, Stron 280
Rozmiar: 12,5 cm X 17 cm
32 strony wkładki barwnej, 73 ilustracje, 20 mapek i planów,
barwne mapki przeglądowe Bośni z Hercegowiną.Bośnia i Hercegowina to jedna z dawnych republik związkowych Jugosławii ? ciężko dotknięta wojną domową w latach 1992-95. Wojna, która gościła przez dłuższy czas na ekranach telewizyjnych całej Europy jest jedną z istotnych przyczyn, że cudzoziemcy żywią obawy przed odwiedzaniem Bośni

A przecież kraj ten to niezwykła różnorodność kulturowa, gdzie nowe miesza się ze starym, a Wschód z Zachodem. To mieszanka reliktów średniowiecznego królestwa bośniackiego z elementami katolickimi i prawosławnymi, a także unikatowymi?bogomilskimi. Największy wszakże wpływ na kulturę Bośni wywarło wielowiekowe panowanie Osmanów i zasiedlenie tej krainy przez muzułmanów. na wszystkie te wątki nakładają się tradycje epoki Habsburgów oraz najnowsze ? związkowego państwa jugosłowiańskiego.

Miłośnicy starej architektury koniecznie powinni odwiedzić stolicę kraju?Sarajewo, łączące w sobie cechy miasta tureckiego i środkowo-europejskiego. Następnie Mostar z turecką starówką i słynnym Starym Mostem; mniejsze, ale wyjątkowo malowniczo położone i również pełne zabytków Jajce; przesiąknięte wpływami orientalnymi Stolac i Počitelj,
wreszcie Trebinje, pozostające pod wpływem kultury śródziemnomorskiej. Na pasjonatów średniowiecznych fortyfikacji czekają zamki w Srebreniku, Vranduku, Maglaju i Ostrožacu. Pozostałością panowania tureckiego są stare mosty o finezyjnej konstrukcji; poza Mostarem najbardziej znany znajduje się w Višegradzie. Często odwiedzanym miejscem w Hercegowinie jest Medjugorje ze swym sanktuarium Matki Boskiej Królowej Pokoju i ?widzącymi?. Warto poznać też prawosławne monastery, m.in. Tvrdoš, Žitomislići, Ozren, Moštanica i Krupa nad Vrbasem, oraz katolickie klasztory franciszkanów w Fojnicy i Kraljevej Sutjesce.

Długą tradycję ma w Bośni i Hercegowinie turystyka zdrowotna (banjski turizam). Już starożytni Rzymianie korzystali z leczniczych właściwości tutejszych wód termalnych. Ośrodki oferujące zabiegi lecznicze znajdziemy m.in. w Fojnicy, Ilidžy koło Sarajewa, Kiseljaku, Bijeljinie, Visegradzie, Tuzli i Gradačacu. Jedyny nadmorski kurort ? Neum ? stwarza możliwość rodzinnego wypoczynku. Blisko stąd nie tylko do wielu ciekawych w Hercegowinie, lecz także np. do Dubrownika (to już Chorwacja).

Warto wybrać się też w góry: na Bjelašnicę, Treskavicę, Trebević, Maglić, Prenj, Vlašić korzystając ze znakowanych szlaków turystycznych. Z powodu pozostałości po wojnie domowej (pola minowe, wysypiska niewypałów itp.) odradzamy póki co samodzielne wędrówki.

Ośrodki narciarskie koncentrują się w górach Bjelasnica, Igman i Jahorina, gdzie w 1984 r. odbywały się zimowe igrzyska olimpijskie. Wiele agencji turystycznych oferuje rafting i spływy kajakowe na malowniczych rzekach ? Unie, Drinie, Neretwie.

Spis treści

Odrobina geografii
Położenie, krajobraz, przyroda
Ludność, gospodarka
Nieco o Muzułmanach i ich kulturze
Islam w Bośni i Hercegowinie
Walory turystyczne kraju
Kuchnia bośniacka
Informacje praktyczne (telefon, internet, formalności, pieniądze, dojazd i komunikacja wewnętrzna, bezpieczeństwo, rady dla kierowców, zagospodarowanie turystyczne)
Ludzie i obyczaje
Zarys historii (starożytność, Słowianie, podbój turecki, walka o niepodległość, okupacja austriacka, I wojna światowa i Królestwo SHS, II wojna, Tito, rozpad Jugosławii i wojna domowa, Bośnia i Hercegowina po roku 1995

HERCEGOWINA
Mostar
Okolice Mostaru (Blagaj, Monaster Žitomislići)

Przy granicy chorwackiej (Čapljina, Počitelj, Park Przyrody ?Hutovo Blato?, Villa Rustica, Mogorjelo, Medjugorje, Ljubuški, Klasztor w Humcu, Wodospady Kravice)

Neum

Stolac i okolice (Nekropolia w Radimlji, Osada Daorson, Jaskinia Badanj)

Popovo Polje (Trebinje, Monaster Tvrdoš, świątynie na Popowym Polju, Jaskinia Vjetrenica)

W górnym biegu Neretwy (Konjic, Jezioro Boračko, Jablanica, Jezioro Jablanickie, Park Przyrody Blidinje)

Livno

Sarajewo
Śródmieście, Stare Miasto, południowa strona Miljacki, mosty Sarajewa
Okolice Sarajewa (Ilidža, Bjelašnica, Jahorina)

BOŚNIA ŚRODKOWA
Okolice Kakanja (Kraljeva Sutjeska, twierdza Bobovac)
Fojnica
Travnik (Vlašić)
Jajce
Doliny Plivy i Vrbasu

BOŚNIA PÓŁNOCNA
Banja Luka
Okolice Banja Luki (Monaster w Krupie nad Vrbasem, Monaster Gomionica, Park Narodowy Kozara, Monaster Moštanica, Prijedor)
Bihać
Okolice Bihacia (Zamek Ostrožac, Cazin, Bužim)
Dolina Bosny (Zenica, Vranduk koło Zenicy, Maglaj, Doboj, Monaster Ozren, Tuzla, Zamek Srebrenik, Gradačac)

PODRINJE
Višegrad i okolice (Višegrad, Višegradska Banja, Monaster w Dobrunie, Most na Žepie)
W górnym biegu Driny (Foča, Park narodowy Sutjeska, wąwóz Tary)
Dolne Podrinje (Srebrenica, Monaster Papraća)

Słowniczek polsko-bośniacki

Opinie o produkcie (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl