Jaworki - Cerkiew Grekokatolicka 0
Poprzednia cerkiew (drewniana) powstała w 1680 roku i za jakiś czas spłoneła. Cerkiew pod wezwaniem św. Jana Chryzostoma, murowaną, postawiono w 1798 roku. Pewne elementy architektoniczne są zbliżone do kościołów łacińskich z tego okresu. Powodem tego było prawo austriackie, które nakazywało w wielu wypadkach budowę według z góry ustalonych kanonów - według architektury "Józefińskiej". W świątyni przemieszany jest styl późnobarokowy z klasycystycznym.Obecnie kościół jest pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Budynek jest jednonawowy, do niedawna pokryty w całości gontem. Obecnie blachą, za wyjątkiem wieżyczek (na strychu znajduje się siedlisko nietoperza podkowca pienińskiego, którego populacja w latach 90-tych wynosiła 80 sztuk).


W latach 50-tych wieżyczkę nad główną nawą zmniejszono, a nad prezbiterium całkowicie zlikwidowano. Do południowej nawy przylega krychta, a do północnej zakrystia. Nawa jest szeroka, czteroprzęsłowa, zamknięty w beczkowym sklepieniem na szerokich gurtach z trójkątnymi lunetami.


Prezbiterium (jednonawowe) umieszczone jest od wschodu i jest mniejsze od nawy. Sklepienie jest krzyżowe, zamknięte półkolistą absydą. Wnętrze kościoła zdobi figuralna i ornamentalna polichromia z 1926 roku wykonana przez Andreja Demkowicza.

 

Ikonostas powstał w końcu XVIII wieku w stylu rokoko. Na samym dole znajdują się "Ikony Namiestne", nad "Carskimi Wrotami" znajdują się postacie czterech Ewangelistów i scena Zwiastowania. Poniżej rząd "Prazdników" (12 ikon ze scen świąt roku kościelnego). Wyżej znajduje się rząd ikon Apostołów. Zwieńczeniem są medaliony z parami proroków ze Starego Testamentu i grupą "Ukrzyżowania" na osi środkowej. Feretron (ołtarzyk) "Ostatnia Wieczerza" pochodzi z XVII wieku.
Ambona została wykonana w tym samy warsztacie co ikonostas w 1798 roku. W południowej części nawy jest ołtarz św. Michała Archanioła, a w północnej Matki Bożej. Tabernakulum jest za "Carskimi Wrotami". Podania ludowe mówią o tym, że "pająk" (żyrandol" został wykonany w XIX wieku w hucie szkła, która znajdowała się na terenie Jaworek.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl