Szlachtowa - Cerkiew Grekokatolicka 0
Szlachtowa to dawna łemkowska wioska położona na wschód od Szczawnicy, w dolinie nad Grajcarkiem, zwanym dawniej Ruską Wodą. Początki parafii sięgają roku 1542. Dzisiejsza murowana cerkiew grekokatolicka w stylu ukraińskim, zwanym także bizantyjskim, na planie krzyża greckiego, z trzema wieżami pokrytymi blachą, zbudowana została w latach 1904-1909. Wyposażenia świątyni dopełnia bogata polichromia geometryczna z 1919 roku. Nad głównym wejściem znajduje się napis cyrylicą: Chwała na wysokości Bogu.Ikonostas wykonany z 1927 roku według słynnej rzeźbiarsko-malarskiej szkoły lwowskiej, oddziela miejsce święte od wiernych. Powtarza on schemat występujący zwykle w cerkwiach.
Centralnie umieszczono grupę Deesis - błogosławiący, tronujący Chrystus Pantokrator, obok Matka Boża i Jan Chrzciciel, w medalionach widnieją wizerunki Proroków i Patriarchów Starego Testamentu, poniżej wizerunki 12 Apostołów, pośrodku Ostatnia Wieczerza, a po obu stronach tej części ikonostasu 24 ikony prazdników, czyli świąt.


Najniższy rząd ikon, na wysokości wrót prowadzących do ołtarza, przedstawia od lewej: św Mikołaja, Bożą Rodzicielkę, nauczającego Jezusa, Matkę Bożą Pokrowną (Opiekunkę), otaczającą opieką grupę wiernych symbolizujących przyjęcie i rozwój chrześcijaństwa na Rusi, Ta ostatnia ikona, pierwsza z prawej (zawsze w tym miejscu umieszczona jest ikona patrona świątyni), przypomina o patronce cerkwi. Wcześniejszy, greckokatolicki tytuł kościoła odzwierciedla dzisiejsze, rzymskokatolickie wezwanie Matki Bożej Pośredniczki Łask.


Na carskich wrotach w medalionach można dostrzec centralną scenę Zwiastowania oraz czterech Ewangelistów z ich atrybutami.
Wspaniała XVIII-wieczna ambona z lewej strony kościoła przedstawia trzech świętych: Bazylego, Jana Złotoustego i Grzegorza oraz Jezusa Dobrego Pasterza.
Tabernakulum na ołtarzu pochodzi z XIX wieku. Wyposażenia kościoła dopełnia bogata polichromia z 1919 roku przedstawiająca świętych: Piotra, Pawła, chrzest Jezusa oraz Zwiastowanie, Boże Narodzenie, Maryję z Jezusem pod Krzyżem i koronację NMP.
Źródło: Informator Turystyczny Szlachtowa Kościół

Tylna część Cerkwi

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl