17 - 24 września 2011 r. - III Muzyka na Szczytach 0


III Muzyka Na Szczytach

Zakopane 17 - 24 Września 2011 r.


Występy światowej sławy artystów w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” odbędą się w dniach 17 – 24 września. Tegoroczna edycja Festiwalu złoży hołd swoim repertuarem zmarłemu w minionym roku prof. Henrykowi M. Góreckiemu – wybitnemu polskiemu kompozytorowi współczesnej muzyki poważnej, związanemu z Podhalem. Artysta ten przewodniczył Komitetowi Honorowemu Festiwalu „MnSz” od początku jego istnienia. 

Tegoroczną gwiazdą muzycznej imprezy w Zakopanem będzie ceniony brytyjski zespół wokalny The King's Singers. Muzycy od lat świętują triumfy w światowych salach koncertowych. W tym roku, Festiwal gościć będzie także znakomitego pianistę rosyjskiego, zwycięzcę XIII Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie i finalistę ostatniego Konkursu Chopinowskiego – Mirosława Kultyszewa, a także wybitną japońską skrzypaczkę Mayuko Kamio.

Znaczącym wydarzeniem podczas Festiwalu będzie także widowisko poetycko-baletowe Igora Strawińskiego: „Historia Żołnierza”, z tekstem Charles’a Ferdynanda Ramuz. Do wykonania powyższego dzieła, oprócz wybitnych muzyków, organizatorzy zaprosili dyrygenta Jean-Luc Tingaud oraz aktorów Williama Mesguich i Vladimira Serre. Ponad to, na Festiwalu wystąpią Stephan Schmidt wraz z Royal String Quartet, Guitar4mation z kompozycjami m.in.: Karola Szymanowskiego, Bartłomieja Budzyńskiego czy Isaaca Albeniza. Festiwal gościć będzie również Olgę i Natalię Pasiecznik, a także Zespół Festiwalowy, który wystąpi w 100. rocznicę śmierci Gustawa Mahlera, z jego IV symfonią w wersji kameralnej.

W ramach Festiwalu odbędą się także dwa koncerty In memoriam, poświęcone sławnym muzykom związanym z Podhalem – wspomnianemu Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu, oraz wybitnemu dyrygentowi, pedagogowi i kompozytorowi Stanisławowi Wisłockiemu,
w 90. rocznicę jego urodzin.

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” jest Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem. „Mamy nadzieję, że dzięki naszym staraniom Polacy pokochają muzykę kameralną. Głównym założeniem Festiwalu jest reaktywacja życia kulturalnego w Zakopanem, a także promocja polskich utworów, które wykonywać będą zaproszeni, międzynarodowi artyści. Chcemy także poszerzyć wąską grupę zwolenników muzyki kameralnej. Dlatego w tym roku przekonywać będziemy, że moda na muzykę nie przemija. I to dosłownie.” – mówi Danuta Sztencel, Prezes Stowarzyszenia im. Henryka Karłowicza w Zakopanem.

Wzorem lat ubiegłych, Festiwalowi towarzyszyć będą liczne wydarzenia kulturalne. Niewątpliwie, dużą atrakcją będzie pokaz mody podczas koncertu muzyki kameralnej. Zaprezentowana zostanie kolekcja inspirowana osobowością Stanisława Ignacego Witkiewicza, którą przygotuje uznany, krakowski projektant pochodzący z Zakopanego - PLICH. Melomani będą mogli obejrzeć także wystawę instrumentów muzycznych w willi „Koliba” przygotowaną przez Muzeum Tatrzańskie i znanego zakopiańskiego lutnika Wojciecha Topę, natomiast miłośnicy malarstwa - wystawę prac Ewy Fortuny. Koncertom towarzyszyć będą wystawy poświęcone m.in. Henrykowi M. Góreckiemu, Stanisławowi Wisłockiemu oraz plenerowa wystawa muzycznych plakatów Waldemara Świerzego,
w 80. rocznicę jego urodzin.

W tym roku festiwalowe koncerty poza Zakopanem odbywać się będą także w Bukowinie Tatrzańskiej i Szczawnicy. Logo i linię graficzną tegorocznej edycji Festiwalu „Muzyka na Szczytach” zaprojektował wybitny polski grafik, współtwórca polskiej szkoły plakatu - Waldemar Świerzy. Cena za bilety wejściowe na koncerty
w ramach Festiwalu wahać się będzie od 25 do 50 zł.

Warto wspomnieć, że gwiazdami dotychczasowych edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” był m.in. jeden z najwybitniejszych zespołów kameralnych na świecie Kronos Quartet, wybitni pianiści Jonathan Plowright, Ewa Pobłocka i Ewa Maria Żuk, skrzypkowie Vadim Gluzman i Eyal Kless, których koncerty pod Tatrami przyjęto z wielkim entuzjazmem.

Muzyka dla młodzieży - poważna czy (nie)poważna?

III Festiwal „Muzyka na Szczytach” w Zakopanem

Opuszczone jeansy, długa grzywka zasłaniająca oczy i ogromne słuchawki
na uszach – tak wygląda stereotyp współczesnego nastolatka. Niestety rzadko na „playliście” młodego człowieka znajduje się katalog z muzyką klasyczną.
A szkoda, bo ta
rozbudza wyobraźnię - jest inspirująca, bywa także zabawna. Będzie się można o tym przekonać w dniach 17 - 24 września 2011 roku
w Zakopanem. Wtedy to odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” pod hasłem „
Moda na Kulturę”. Organizatorzy zapraszają nie tylko melomanów, ale również młodzież
i zapewniają: m
uzyka „poważna” wcale nie musi być poważna.

Alfred Tomatis, francuski lekarz zajmujący się wpływem muzyki
na człowieka mawiał:
Ucho nie jest stworzone wyłącznie do słuchania. Ucho stworzone jest do pobudzania mózgu i ciała. Zgodnie z tymi słowami Festiwal w Zakopanem będzie ucztą muzyczną dla melomanów, ale przede wszystkich dla tych, którzy na co dzień nie mają okazji obcować z tak zwaną „muzyką wysoką”. Tegoroczna edycja festiwalu „Muzyka na Szczytach” adresowana jest również do młodego pokolenia. Organizatorzy zapraszają młodzież do wzięcia udziału w widowiskach muzycznych, które udowodnią, że muzyka kameralna także może być modna, inspirująca, a nawet zabawna. Będzie dużo wrażeń: na poważnie i niepoważnie.

Międzynarodowe sławy w Zakopanem

Zaplanowano występy światowej sławy zespołów, które łączą muzykę poważną
ze współczesną, a dodatkowo potrafią stworzyć z koncertu niezapomniane widowisko, często pełne niebanalnego humoru. Wystąpią między innymi takie grupy jak:
TheKing’s Singers – sekstet wokalny śpiewający klasycznie utwory muzyki rozrywkowej, między innymi piosenki Michaela Bublé. Royal String Quartet - mający na koncie album nagrany z Kayah oraz zespół Guitar4mation - gitarowy kwartet, który potrafi swą grą rozbawić do łez. Magicznie i refleksyjnie nastroi recital sióstr Olgi i NataliiPasiecznik, które przeniosą słuchaczy w świat bajek i kołysanek dziecięcych. Interesujący będzie również spektakl słowno – muzyczny „Historia żołnierza” w wykonaniu aktorów
z Francji. Na wszystkie wydarzenia zaprasza Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza - organizator festiwalu.

Zobaczyć muzykę na własne oczy

Badania dowodzą, że doskonałym narzędziem stymulującym wszechstronny rozwój - także duchowy - jest muzyka. Według Igora Strawińskiego, kompozytora, wrażenia wizualne powinny słuchaczowi pomagać w aktywnym śledzeniu wydarzeń muzycznych. Był on przekonany, że nie wystarczy słuchać muzyki, a trzeba ją także zobaczyć. Tancerz jest mówcą, który posługuje się niemym językiem. Instrumentalista jest mówcą, który używa języka nieartykułowanego. W nawiązaniu do tych słów na festiwalu w Zakopanem nie zabraknie wystaw, projekcji filmów oraz pokazu mody i fryzur autorstwa artystów wywodzących się z Zakopanego.

Muzyka na dzisiejsze czasy

Muzyka kameralna jest pewnego rodzaju medytacją i sposobem na wyciszenie się.
Może stać się odpowiednim antidotum na chaos, wyścig z czasem i dysharmonię współczesnego świata. Także dla młodych ludzi.
Zalewani z każdej strony muzyką popularną, elektronicznymi dźwiękami, stają się oni neutralni, a wręcz leniwi wobec wyborów muzycznych. Brakuje okazji, aby posłuchać opowieści muzycznej kwartetu smyczkowego, czy popisów wokalnych zespołu a cappella.

Czy muzyka poważna może być trendy? Czy Polacy są muzykalnym narodem i czy jest szansa, by pokochali muzykę kameralną? Organizatorzy festiwalu „Muzyka na Szczytach” przekonują, że jest to możliwe, jeśli stworzy się ku temu możliwości. Wszystkich walorów muzyki klasycznej nie sposób wymienić. Może jednak młodzi goście festiwalu przekonają się, że warto w swych odtwarzaczach mp3 stworzyć osobny katalog muzyki poważnej i raz na jakiś czas do niego zaglądnąć…Więcej informacji udziela:

Danuta Sztencel

Prezes Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem

ul. na Wilcznik 1, 34-500 Zakopane

email: info@karlowicz.org

Katarzyna Kurowska

PR Inspiration

Account Manager

tel.: 507 108 984

e – mail:katarzyna@prinspiration.pl

 

 

O wykonawcach

The King’s Singers – światowej klasy zespół wokalny pochodzący z Wielkiej Brytanii. Gramophone Magazine pisał o nich: „zespół o idealnej harmonii głosów, stanowiącej niezwykłą ucztę dla ducha od pierwszej do ostatniej nuty”. W swoim repertuarze prezentują szeroki wachlarz muzyczny: od renesansowych utworów po współczesną muzykę spiritual i pop połączoną
z elementami folk. Podczas koncertu publiczność może liczyć na wokalne show połączone
z wysokim poziomem dowcipu i angielskim humorem.

 

RoyalString Quartet – polski kwartet smyczkowy założony w 1998 roku. W 2010roku nagrał płytę z Kayah (Kayah & Royal Quartet). Albumłączy akustyczne i klasyczne brzmienia kwartetu smyczkowego z popowym repertuarem artystki.

 

Guitar4mation - skład zespołu to czterech gitarzystów z różnych krajów. Dzięki nim będzie można usłyszeć elementy muzyki hiszpańskiej inspirowanej impresjonizmem, zaaranżowanej
w stylu nowoczesnego latin jazzu, folku i popu.
Grupa możezaskoczyć publiczność dzięki nagłym wybuchomhumorusytuacyjnego, łamiąc w ten sposóbcharakter"normalnego"koncertu muzyki klasycznej.

 

Olga i Natalia Pasiecznik - pochodzące z Ukrainy siostry, z których jedna – Olga – mieszka
na stałe w Polsce. Rozpoznawalne i uznane na całym świecie artystki zaprezentują półrecital,
w którym zaprezentują pieśni o tematyce dziecięcej dwóch rówieśników: Karola Szymanowskiego
i Igora Strawińskiego.

 

Historia Żołnierza” Igora Strawińskiego – spektakl poetycko – muzyczny, który wykona trójka francuskich aktorów. Łączy w sobie muzykę i teatr. Poza tym, po raz pierwszy w historii muzyki poważnej pojawiają się elementy jazzowe. „Historia Żołnierza” to harmonijna i pełna ekspresji opowieść o żołnierzu, który ulega podszeptom diabła. Chce zostać bogaczem i zamienia swe skrzypce na giełdową księgę, jednak przyjdzie mu zapłacić za to wysoką cenę. W warstwie muzycznej baśń ta czerpie nie tylko z motywów muzyki rosyjskiej, ale pobrzmiewa w niej także argentyńskie tango, hiszpańskie paso doble, wiedeński walc oraz amerykański ragtime. 

 

 

O Festiwalu „Muzyka na Szczytach”

III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach - MODA
na Kulturę” odbędzie się w dniach 17 – 24 września w Zakopanem oraz
w Bukowinie Tatrzańskiej i Uzdrowisku Szczawnica. Tegoroczna edycja festiwalu poświęcona będzie zmarłemu w minionym roku wybitnemu polskiemu kompozytorowi współczesnej muzyki poważnej, związanemu z Podhalem, Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu. Główne założenie festiwalu to reaktywacja życia kulturalnego w Zakopanem poprzez edukację muzyczną oraz promocja muzyki polskiej i polskich kompozytorów. Celem festiwalu jest przekonanie ludzi, że moda na muzykę nie przemija, a muzyka poważna może być inspirująca.

 

Międzynarodową imprezę rozpocznie światowej sławy brytyjski zespół wokalny The King's Singers. Festiwal gościć będzie także znakomitego pianistę rosyjskiego, zwycięzcę XIII Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie i finalistę ostatniego Konkursu Chopinowskiego – Mirosława Kultysheva oraz wybitną japońską skrzypaczkę Mayuko Kamio. Koncertom towarzyszyć będą wystawy poświęcone Henrykowi  M. Góreckiemu, Stanisławowi Wisłockiemu oraz plenerowa wystawa muzycznych plakatów Waldemara Świerzego.Zaplanowano takżewidowisko poetycko-muzyczne Igora Strawińskiego: "Historia Żołnierza". Dodatkową atrakcją będzie pokaz mody podczas koncertu muzyki kameralnej. Zaprezentowana zostanie kolekcja inspirowana twórczością Stanisława Ignacego Witkiewicza.Melomani będą mogli obejrzeć także wystawę instrumentów muzycznych przygotowaną przez Muzeum Tatrzańskie i znanego zakopiańskiego lutnika Wojciecha Topę.

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach" jest Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem.

Moda na kulturę - ubierz się w muzykę”

 

Zapraszamy do Zakopanego na III Międzynarodowy

Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”

 

 

Ślązaczka zakochana w Tatrach i góral z Zakopanego, który w stolicy kreuje fryzjerskie trendy. To właśnie Elżbieta Krzemińska - Owczarz – obiecująca projektantka oraz Leszek Czajka – mistrz fryzjerstwa, wspierają III Międzynarodowy Festiwal „Muzyka na Szczytach”. Tegoroczne koncerty odbędą się pod hasłem „Moda na Kulturę – ubierz się w muzykę”. Hasło to można odczytywać dosłownie, gdyż podczas Festiwalu odbędzie się pokaz mody współtworzony przez Elżbietę Krzemińską i Leszka Czajkę. Wydarzenie to odbędzie się 17 września o godz. 20.00 w Grand Hotel Stamary, w Zakopanem.

 

Wzorem lat ubiegłych, Festiwalowi „Muzyka na Szczytach” towarzyszą liczne wydarzenia kulturalne. W tym roku niewątpliwie dużą atrakcją będzie koncert muzyki kameralnej połączony z pokazem mody Elżbiety Krzemińskiej - Owczarz. Projektantka pochodzi
z górniczego Śląska, ale zafascynowana góralską kulturą zamieszkała na stałe w stolicy Podhala. Podczas Festiwalu zaprezentuje kolekcję „Inspiracje zakopiańskie”, która przywodzi na myśl twórczość
Sabały, Witkiewicza czy Skoczylasa - wspaniałych artystów, których nazwiska niezmiennie kojarzone są z Podhalem. Podczas pokazu opowie o tym, co pozostaje jej pod powiekami, kiedy myśli o Zakopanem. Artystka w swojej kolekcji przemyca ślady nart, sylwetki górali oraz symbole przebiśniegów, krokusów i Giewontu.

 

O tym, że Zakopane jest niezwykłe, mogłam przekonać się przygotowując moją ostatnią kolekcję. Stolica Podhala to niewielkie miasto, ale dzieją się tu rzeczy fascynujące. Chciałabym, aby turyści poznali bardziej to miasto, aby nie poprzestali na przemarszu przez Krupówki i zjeździe na nartach – mówi Elżbieta Krzemińska - Owczarz.

 

Z uwagi na to, że muzyka kameralna trafia do niewielkiej grupy ludzi, organizatorzy tegorocznej edycji Festiwalu postawili sobie za cel zarazić nią różne środowiska. Stąd też hasło: „Ubierz się w muzykę”. Oprócz projektantki Elżbiety Krzemińskiej - Owczarz
do współpracy zaproszono
Leszka Czajkę. Artysta pochodzi z Podhala, dorastał i stawiał pierwsze kroki w Zakopanem, aktualnie mieszka w Warszawie i jest uznanym mistrzem fryzjerstwa w Polsce. Fryzury modelek uczestniczących w pokazie, będą przez niego stylizowane według mody panującej na Podhalu. Modelki zostaną uczesane według najnowszych trendów w połączeniu z upięciem włosów charakterystycznym dla góralek.

 

Pochodzę z muzykalnej rodziny, lecz przysłowiowy słoń nadepnął mi na ucho. Mimo to, nie wyobrażam sobie życia bez muzyki, towarzyszy mi ona na co dzień w domu, samochodzie. A szczególną rolę odgrywa w mojej pracy - mówi Leszek Czajka.

 

Muzyka kameralna na żywo i połączone siły Elżbiety Krzemińskiej - Owczarz oraz Leszka Czajki pokażą Polakom, że podczas Festiwalu można nie tylko usłyszeć piękną muzykę ale również „ubrać się w nią”.

 

Więcej informacji udziela:

Danuta Sztencel

Prezes Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem

ul. na Wilcznik 1, 34-500 Zakopane

email: info@karlowicz.org

Katarzyna Kurowska

PR Inspiration

Account Manager

tel.: 507 108 984

e – mail:katarzyna@prinspiration.pl

 

 

Elżbiety Krzemińskiej Owczarz – projektantka ubioru i scenografii z Zakopanego. Absolwentka Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Lubi inspiracje folkowe. Realizowała strój narodowy dla Miss Polonia na wybory Miss Universe 2009. Bierze udział w międzynarodowych pokazach i targach mody. Przebieg wybranych działań artystycznych: udział w konkursie Igłą Malowane/nagroda pisma Moda Forum za kolekcję „Zwabiło mnie  echo z Tatr„ 2003, udział w Międzynarodowej Wystawie Fotograf.
’’Bezdomni’’ Galeria Albert w Krakowie 2003, udział w projekcie Future /Międzynarodowe Targi Mody w Poznaniu 2003, udział w Międzynarodowych Targach Mody w Rydze na Łotwie Habitus Textilia 2004, uczestnictwo w wystawie fotograficznej  Śladami historii-Świątki i Kapliczki 2005, wspólny projekt artystyczny- koncert Hani Rybki  i pokaz kolekcji inspirowany wzornictwem Zakopanego podczas Międzynarodego Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem /2006, praca nad projektem Kino Edukacyjne –Kino poznawcze, pokaz w Dublinie/Irlandia 2008, pokaz w Muzycznej Owczarni/Jaworki 2008, udział
w Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich 2011  - pokaz : Z podhalańską modą przez wieki.

 

Leszek Czajka pochodzi z gór. W latach 90-tych rozpoczynał w Zakopanem pracę
w zawodzie. Zanim stał się sławny, jako 16-latek chodził do fryzjera z wycinkami
z gazet, żeby ostrzyc się tak jak David Bowie albo zrobić pasemka, jak Goerge Michael. Jako uczeń szkoły hotelarskiej w Zakopanem zaczął czesać… swoje koleżanki z klasy
i odnosić pierwsze sukcesy. Od lat współpracuje z L’ Oreal Profesionnel i Polską Sekcją Wielkiego Fryzjerstwa Francji. Ma własną rubrykę w Pani, czesze do sesji zdjęciowych
w magazynach Twój Styl, Viva, Glamour i Elle. Jego nazwisko pojawia się przy dużych projektach takich jak: Festiwal w Sopocie, Taniec z Gwiazdami, Idol czy Chcę być piękna
i innych programach telewizyjnych. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych fryzjerów – stylistów w kraju.

 

O Festiwalu „Muzyka na Szczytach”

III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach - MODA
na Kulturę” odbędzie się w dniach 17 – 24 września w Zakopanem oraz
w Bukowinie Tatrzańskiej i Uzdrowisku Szczawnica. Tegoroczna edycja festiwalu poświęcona będzie zmarłemu w minionym roku wybitnemu polskiemu kompozytorowi współczesnej muzyki poważnej, związanemu z Podhalem, Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu. Główne założenie festiwalu to reaktywacja życia kulturalnego w Zakopanem poprzez edukację muzyczną oraz promocja muzyki polskiej i polskich kompozytorów. Celem festiwalu jest przekonanie ludzi, że moda na muzykę nie przemija, a muzyka poważna może być inspirująca.

 

Międzynarodową imprezę rozpocznie światowej sławy brytyjski zespół wokalny The King's Singers. Festiwal gościć będzie także znakomitego pianistę rosyjskiego, zwycięzcę XIII Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie i finalistę ostatniego Konkursu Chopinowskiego – Mirosława Kultysheva oraz wybitną japońską skrzypaczkę Mayuko Kamio. Koncertom towarzyszyć będą wystawy poświęcone Henrykowi  M. Góreckiemu, Stanisławowi Wisłockiemu oraz plenerowa wystawa muzycznych plakatów Waldemara Świerzego.Zaplanowano takżewidowisko poetycko-muzyczne Igora Strawińskiego: "Historia Żołnierza". Dodatkową atrakcją będzie pokaz mody podczas koncertu muzyki kameralnej. Zaprezentowana zostanie kolekcja inspirowana twórczością Stanisława Ignacego Witkiewicza.Melomani będą mogli obejrzeć także wystawę instrumentów muzycznych przygotowaną przez Muzeum Tatrzańskie i znanego zakopiańskiego lutnika Wojciecha Topę.

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach" jest Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl