Klimczok 1117 m - Beskid Śląski 1

Klimczok - 1117 m.n.p.m.
Beskid Śląski

1 Październik 2019r.

 

Schronisko Górskie PTTK Klimczok pod Magurą


Ze starych przewodników:

[...] Klimczak, najwyższy szczyt w pasmie Beskidów nadbialskich (1119 m). Przepyszny widok odsłania się z niego na panoramę dorzecza Wisły ku północy, a na wierzchołki Beskidów śląskich na południe. Klimczak bowiem to baszta tych gór, najbardziej na północ wysunięta [...]. Na południe [...] strzela wysoko ciemny wierzchołek Baraniej, na prawo ciągną się szeregi wiślańskich i brenniańskich „groni". Na wschodzie rysują się potężne kształty Babiej i ostre szczyty Tatr na tle błękitu. Ten śliczny widok ściąga też rok rocznie tysiące turystów nawet z pruskiego Śląska, zwłaszcza że obok pięknych i czystych wrażeń przyrody znajdzie tu każdy w schronisku Klementyny (już na obszarze galicyjskim) także zaspokojenie potrzeb cielesnych (Ks. Antoni Macoszek, Przewodnik po Śląsku Cieszyńskim, 1901).


[...] Klimczok i Magura mają dość wybitne kulminacje, że zaś są one dość bliskie siebie i tylko dzieli je wąskie siodło halne, przeto są właściwie jedną górą z dwoma wierzchołkami. Klimczok jest typową górą beskidzką, kształty ma okrągłe, cały wraz z czubem spowity w lasy, po podnóżach pną się pola orne, po zboczach i ramionach prześwieca kilka miłych polan. Wierzchołek Magury porosły jest świerczyną, Klimczoka przeważnie buczyną (Kazimierz Sosnowski, Przewodnik po Beskidach Zachodnich, t. I, 1948).


Klimczok (1117 m) jest najwyższym szczytem pn. części Beskidu Śląskiego i jednym z najwyższych wzniesień tej grupy górskiej. Usytuowany w głównym grzbiecie Beskidu Śląskiego, podchodzącym tu z pd. zach., od zwornikowych Trzech Kopców, sam jest zwornikiem dla grzbietu opadającego na pn. ku Szyndzielni oraz drugiego, odchodzącego na wsch. ku Magurze. Wierzchołek Klimczoka ma kształt kopca o zaokrąglonym szczycie. Grzbiety odchodzące od niego są dość szerokie, za to stoki opadające ku dolinom Białki (na pn. wsch.), Bitej (na pd.) i Barbary (na zach.) są strome i zalesione.
Na zach. i pd. zboczach, pod szczytem, ciągnie się system zapadlisk i skalnych rumowisk, w których znajduje się kilka niewielkich jaskiń. Najdłuższa z nich, Jaskinia Ali-Baby, liczy 328 m długości. Inna, zwana Szczeliną w Klimczaku (dł. korytarzy 34,5 m), miała być kryjówką słynnego zbójnika żywiecko-śląskiego pogranicza, Klimczoka. Legenda mówi, że jej korytarze ciągnęły się aż pod bielski zamek!
Pierwotnie wierzchotek Klimczoka zwano Skałką. Żywiecki wójt A. Komoniecki w swym Dziejopisie Żywieckim wymieniał „dwie góry: Skałka i Szczędzielny graniczne, które Beskidami zowią", dodając iż wypływa z nich m.in. rzeka „Bystra nazwana, a ta graniczy Państwo Łodygowskie ze Śląskiem, a płynie aż na Białą koło Bielska; a tę rzekę odtąd tam Białą zowią". Obecna nazwa szczytu urobiona została w epoce romantyzmu od imienia legendarnego zbójnika. Grzbiet opadający ku wsch., do Siodła pod Klimczokiem, nad którym dominuje schronisko PTTK „Pod Klimczokiem" (już na stoku Magury), pokrywa wydłużona hala, która od blisko 100 lat jest ulubionym terenem narciarskim. Obecnie narciarzom służy 430-metrowy wyciąg talerzykowy, biegnący skrajem hali z Siodła na sam szczyt.

Na wierzchołku stoi maszt przekaźnika telekomunikacyjnego. Z dawnej wieży triangulacyjnej widać było szmat Karpat od łysej Góry na zach.po Tatry na pd. wsch. Obecnie widoki ze szczytu są ograniczone do pd.-wsch widnokręgu. Ze względu na bliskość aglomeracji Bielska-Białej i tak znacznego ośrodka turystycznego, jakim jest Szczyrk, a także z uwagi na łatwy dostęp (kolej linowa na Szyndzielnię), rejon Klimczoka jest zapewne jednym z najbardziej odwiedzanych miejsc w polskich Beskidach.

Mirosław Barański: Beskid Śląski, Wydawnictwo Rewasz 2019, strona 144-145

Kliknij

---------------------------------------------------------

Widokowy Podjazd na Klimczok

Panorama na Babią Górę, Tatry, Pilsko, Skrzyczne

Na Szczycie

Panorama z Klimczoka

Magura 1109 m wraz z Schroniskiem oraz Goprówką

Babia Góra, Tatry, Pilsko oraz Skrzyczne

Bielsko-Biała ze stoku Magury 1109 m.

Ruiny Schroniska "Magura Kąpielisko"

Prawidłowe Położenie: 49°44′323″N 19°01′584″E

"Zapomniane schronisko przy basenie

Po lewej stronie szlaku świerkowy las jest nieco rzadszy. Warto tu wejść na skarpę, opadającą ku drodze. Ujrzymy za nią ślady... basenu kąpielowego! Jego otoczenie porósł już las, a i z betonowego dna strzelają spore drzewa, jednak zarys basenu dalej jest czytelny. Przetrwały nawet schodki, które prowadziły do wody... Basen powstał ok. 1936 r. z inicjatywy niejakiego Giersiga — niemieckiego dzierżawcy schroniska na Klimczoku. Krótko przed wybuchem II wojny światowej rozpoczął on w pobliżu basenu budowę schroniska, kontynuowaną w czasie okupacji. Schronisko, uruchomione zimą 1943/44, nazywano „Magurą Kąpieliskiem". Prowadziła je córka właściciela, Wanda, wdowa po polskim wojskowym Śniegoniu. „Śniegonka", jak nazywano Wandę, była przyjaźnie nastawiona do polskich narciarzy. Podawała im posiłki, nie wycinając bloczków z tzw. "fleischkartek" i kryła ich w przypadku niemieckiej kontroli" (T. Mianowski, Schroniska górskie w Karpatach Polskich ze latach 7939-1945). W tym czasie poniżej basenu była spora polana, a ze schroniska roztaczał się piękny widok na otoczenie Bramy Wilkowickiej i Beskid Mały. W czasie zimowej ofensywy 1944/45 schronisko zajął Wehrmacht, zaś Giersig z córką ewakuowali się na Zachód. W połowie lutego 1945 r. Magurę ostrzelała radziecka artyleria. Kilka pocisków zapalających trafiło w drewniane schronisko, które spłonęło. Basen po 1945 r. nie był używany."

 

 

Mirosław Barański: Beskid Śląski, Wydawnictwo Rewasz 2019, strona 140

Kliknij

----

Polecana Mapa oraz Panoramy:

KLIKNIJ

 

KLIKNIJ

 ----------------------------------------------------------------

Proponowane Wycieczki
na Klimczok

WYCIECZKA NR 1 - ze SzczyrkuŻółty Szlak

Szczyrk (Bielański Most - wylot Biła) - Szczyrk Biła (ostatni przystanek PKS)
0:30 godz. - 0:30 godz.
Szczyrk Biła (ostatni przystanek PKS) - Przełęcz Karkoczonka (729 m.)
0:30 godz. - 0:25 godz.


Czerwony Szlak

Przełęcz Karkoczonka (729 m.) - Siodło pod Klimczokiem (1040 m.)
0:50 godz. - 0:35 godz.


Czarny Szlak
Siodło pod Klimczokiem (1040 m.) - Klimczok (1117 m.)
0:10 godz. - 0:05 godz.

WYCIECZKA NR 2 - ze Szczyrku


Niebieski Szlak
Szczyrk (Bielański Most - wylot Biła) - Szczyrk Górka - Sanktuarium (680 m.)
0:45 godz. - 0:30 godz.
Szczyrk Górka - Sanktuarium (680 m.) - Siodło pod Klimczokiem (1040 m.)
1:30 godz. - 0:50 godz.


Czarny Szlak
Siodło pod Klimczokiem (1040 m.) - Klimczok (1117 m.)
0:10 godz. - 0:05 godz.

WYCIECZKA NR 3 - z Bystrej Krakowskiej


Czerwony Szlak

Bystra Krakowska - Siodło pod Klimczokiem (1040 m.) 
2:20 godz. - 1:40 godz.


Czarny Szlak
Siodło pod Klimczokiem (1040 m.) - Klimczok (1117 m.)
0:10 godz. - 0:05 godz.


WYCIECZKA NR 4 - z Bielska-Białej


Czerwony Szlak

Olszówka Górna - Schronisko PTTK Dębowiec (ok 550 m.) 
0:20 godz. - 0:10 godz.
Schronisko PTTK Dębowiec - Przełęcz Dylówki (720 m.) 
0:50 godz. - 0:30 godz.
Przełęcz Dylówki - Schronisko PTTK na Szyndzielni (ok 1001 m.) 
0:50 godz. - 0:30 godz.
Schronisko PTTK na Szyndzielni - Siodło pod Klimczokiem (1040 m.)
0:40 godz. - 0:40 godz.


Czarny Szlak
Siodło pod Klimczokiem (1040 m.) - Klimczok (1117 m.)
0:10 godz. - 0:05 godz.


WYCIECZKA NR 5 - z Brennej


Czarny Szlak
Brenna Centrum - Osiedle Pod Las (ok 550 m.)
0:40 godz. - 0:30 godz.


Zielony Szlak

Osiedle Pod Las (ok 550 m.)- Schronisko PTTK na Błatniej (ok 891 m.)
1:20 godz. - 0:50 godz.Żółty Szlak
Schronisko PTTK na Błatniej (ok 891 m.)- (Klimczok 1117 m.)
1:30 godz. - 1:20 godz.

 

Komentarze do wpisu (1)

26 maja 2022

Сериал Мисс Марвел смотреть онлайн Посмотреть сериал Мисс Марвел 1 сезон 1 серия онлайн Рекомендуем посмотреть Мисс Марвел 1 сезон

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl