Schronisko "Stefanka" na Koziej Górze - Beskid Śląski 1
 
29 Kwietnia 2018r.
Schronisko "Stefanka" na Koziej Górze
683 m.n.p.m. - Beskid Śląski
 
 
 
 
"Dzieje schroniska na koziej górze sięgają 1886 r. Wtedy to na polanie w pobliżu szczytu wzniesiono drewniany barak dla robotników leśnych, zatrudnionych do uprzątania wielkich wiatrołomów. W 1909 r. budynek wydzierżawiło niemieckie Towarzystwo Popierania Turystyki, które obiekt przebudowało i w 1912 r. zaczął on funkcjonować jako schronisko turystyczne. ok. 1926 r. schronisko przejął "Beskidenverein" i rozbudował je m.in. w związku z dużym zainteresowaniem istniejącym już wówczas torem saneczkowym. Stąd utarła się dawna nazwa schroniska: Niemcy nazywał je Rodelhutte, Polacy natomiast używali określenia "schronisko nad torem".

W 1883 r. na szczycie Koziej Góry zbudowano altanę widokową, która bardzo szybko stała się ulubionym celem spacerów z Olszówki, połączonej od 1895 r. linią tramwajową z Bielskiem. Później koło altany wzniesiono pomnik z tablicą ku czci dr. Karola Steffana, burmistrza Bielska, a jednocześnie zapalonego propagatora turystyki. Od niemieckiej nazwy Steffansruhe z czasem powstał polski odpowiednik "Stefanka", przeniesiony później na stojące opodal schronisko, a na niektórych dawniejszych mapach stosowany nawet jako nazwa (błędna !) samej Koziej Góry.

Po wojnie obiekt przejęło PTT, oddział w Bielsku, które w 1947 r. uruchomiło w nim małe schronisko. Następnie przez wiele lat gospodarzyło w nim PTTK, potem bielski Zarząd Zieleni Miejskiej. W latach 1992-1998 schronisko całkowicie przebudowano."
Mirosław Barański, Beskid Śląski Przewodnik, Wydawnictwo Rewasz 2007r. str. 126-128
Przewodnik dostępny tutaj: kliknij
 
 
 
 
 
 
 
Widok na Kotlinę Żywiecką
 
 
Widok na Bielsko-Biała
 
 
Proponowana Mapa oraz Przewodniki:
 
 

Komentarze do wpisu (1)

26 maja 2022

Посмотреть сериал Мисс Марвел 1 сезон 1 серия онлайн Мисс Марвел (2021) смотреть онлайн бесплатно Сериал Мисс Марвел 1 сезон смотреть онлайн все серии подряд в хорошем качестве hd 1080

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl