Informator Turystyczny
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Prowadzimy w Polsce Dystrybucję Map:

Słowacja

Węgry

Rumunia

 

Polecamy Karpaty Ukraińskie

Jordanów - Sanktuarium Matki Bożej Trudnego Zawierzenia - Pani Jordanowskiej 4

 

Neogotycki kościół p.w. Trójcy Przenajświętszej, budowa zakończona w 1912 r. wg. projektu Jana Sas Zubrzyckiego, jednego z bardziej znanych polskich architektów XX w. Kościół wzniesiono na miejscu starego kościoła drewnianego, który ufundowała Anna z Sieniawskich Jordanowa, wdowa po Wawrzyńcu Spytku Jordanie z Zakliczyna, wojewodzie krakowskim i założycielu w 1564 r. miasta Jordanów.

Ze Starego kościoła oprócz cudownego obrazu wizerunku Matki Bożej umieszczonego w rokokowym ołtarzu bocznym z XVIII w. pozostało kilka innych obrazów z XVI - XVII w. (św. Trójcy i Nawiedzenia św. Elżbiety pochodzące z około 1580 r.)

Pierwsze wzmianki o obrazie Matki Bożej Jordanowskiej pochodzą z 1618 r. Jest to kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej wykonaną prawdopodobnie parę lat później od oryginału. Obraz od samego początku był otoczony szczególną czcią. Świadczą o tym zapiski mówiące o umieszczonych w XVII w. srebrnych diademach, czy koronach w XVIII w.
Koronacja obrazu odbyła się 25 IX 1994 r. przez kard. Franciszka Macharskiego, ówczesnego metropolitę krakowskiego.

 

 

 
 

Komentarze do wpisu (4)

4 stycznia 2020

Na ten rok przypadła mi z losowania z Sanktuarium w Łagiewnikach Patronka roku Matka Boża Trudnego Zawierzenia. Nawet nie wiedziałam,że Matka Boża ma i Taki Tutuł i sanktuarium. Jestem bardzo szczęsliwa,bo doswiadczyłam choroby onkologicznej i teraz organizm odbudowuje się..jest to i moje trudne zawierzenie Panu Bogu,bo krzyż niosę dość ciężki,ale z Matką Bożą jest inaczej...po prostu schowam się w Jej Ramiona i będę spokojnie znosić z Nią to ,czego Pan Bóg ode mnie wymaga. Szczęść Boże Ania

28 marca 2020

Również i ja wylosowałam jako patronków na 2020 r. m.in. Matkę Bożą Trudnego Zawierzenia. Trochę mnie to zmroziło, bo nie lubię mierzyć się z życiem. Też nie wiedziałam, że taka Madonna istnieje. Pewnie dowiem się "dlaczego?" jeszcze w tym roku.

1 listopada 2020

Ja tez .. wylosowalam ... i nie znalam tej Matki Bozej Kasia

1 listopada 2020

Ja tez .. wylosowalam ... i nie znalam tej Matki Bozej Kasia

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl