Informator Turystyczny
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Prowadzimy w Polsce Dystrybucję Map:

Słowacja

Węgry

Rumunia

 

Polecamy Karpaty Ukraińskie

Orawka - Kościół św. Jana Chrzciciela z XVII 0

 

Historia
Orawka to wieś na Górnej Orawie, która została założona w 1585r. przez żupana orawskiego Franciszka Thurzo (znajdowała się w granicach państwa węgierskiego). W XVI i XVII wieku Thurzowie z Zamku Orawskiego, właściciele Orawy przyjeli protestantyzm i szerzyli go wśród podległej sobie ludności, często wbrew ich woli. Działalność ks. Jana Sczechowicza i przychulność cesarza Fryderyka III sprawiły, że w 1651r. powstała tutaj pierwsza parafia rzymskokatolicka i Orawka stała się ośrodkiem rekatolicyzmu dla całego regionu. W latach 1651-1657 wzniesiono obecną świątynię, którą konsekrowano dopiero w roku 1715. Przy niej wybudowano szkołę i szpital dla ubogich. W 1672r. katolicka ludność Orawy wspierała wojska cesarskie w tłumieniu protestanckiego buntu Gospodara Piki, a działania zbrojne z okresu wojny kuruców z lat 1678-1683 przyniosły ruine wsi. Po przemarszu wojsk Jana III Sobieskiego w 1684r. i całkowitym złamaniu sił protestantów nastąpiła odbudowa wsi i napływ osadników. Po I wojnie światowej (w 1920r.) Orawka, leżąca w obszarze spornym, została przyłączona do Polski.

Architektura

Kościół św. Jana Chrzciciela w Orawce jest jednym z najcenniejszych drewnianych kościołów w Polsce. W 2000r. wytypowano go do listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, ale nie został na nią wpisany. Kościół jest orientowany, zbudowany z drzewa modrzewiowego, w konstrukcji zrębowej, na kamiennej podmurówce. W bryle świątyni wyróżnia się: dużą murowaną kaplicę Matki Boskiej Bolesnej (dobudowana w 1722r.), drewniane prezbiterium, nawę i wieżę. Do prezbiterium przylega od północy zakrystia, a do nawy od południa kruchta boczna. Od zachodu do nawy przylega wieża o konstrukcji słupowej i pochyłych ścianach z nadwieszoną izbicą. Wieńczy ją ostrosłupowy hełm z czterema narożnymi wieżyczkami, pochodzącymi z 1901r. Kościół i kaplice pokrywa jednokalenicowy dach z neogotycką wieżyczką na sygnaturkę. Dach i ściany są pobite gontem. Kościół otoczony jest murem z kamienia, za którym znajduje się cmentarz przykościelny, nagrobek polskich lotników zestrzelonych we wrześniu 1939r., a także figura kamienna wykonana w Baiłym Potoku w 1758r. Na szczycie kolumny jest rzeźba Matki Bożej Niepokalanie Poczętej.

Wnętrze Kościoła

Wnętrze kościoła nakrywają drewniane, płaskie stropy, z zaskrzynieniami w nawie i podpartymi czworobocznymi słupami. Całe wnętrze pokrywa wspaniała polichromia figuralno-ornamentalna, pochodząca z drugiej połowy XVII i z 1711r. Autorem tej koncepcji ikonograficznej był ks. Jan Sczechowicz, pierwszy proboszcz i budowniczy kościoła. Na stropach w górnej części ścian prezbiterium i nawy znajduje się 14 malowideł ukazujących sceny z życia św. Jana Chrzciciela, patrona kościoła. Na stropie prezbiterium od wschodu są: Zwiastowanie Zachariaszowi i Nawiedzenie św. Elżbiety, na stropie nawy: Narodzenie św. Jana i św. Jan w Puszczy. Całość stropu wypełniają barwne kasetony z rozetami. Dolna cześć ścian prezbiterium, stalle, ściany i zaskrzynienie w nawie zdobią wyobrażenia 55 węgierskich świętych i błogosławionych, w formie obrazów ujętych w ramy, Po obu stronach łuku tęczy od strony nawy umieszczono herby: Cesarstwa Habsburgów, arcybiskupa Jerzego Lippaya, protektorów rekatolizacji Orawy. Na ścianie zachodniej widnieją herby nobilitowanych sołtysów orawskich: Bukowińskich z Bukowiny, Moniaków z Zubrzycy Górnej i Wilczków z Podwilka. Na parapecie chóru mieści się ciekawe, ludowe przedstawienie Dziesięciu Przykazań, zaś pod prosektorium organowym znajdują się wizerunki muzykujących aniołów. Z pięknym wystrojem malarskim harmonizuje barokowa grupa ukrzyżowania na belce tęczowej, gdzie odkryto niedawno inskrypcje w języku polskim - czterozwrotkowy tekst poświęcony Męce Pańskiej. Wyposażenie kościoła jest głównie barokowe i pochodzi z XVIII wieku. W ołtarzu głównym znajduje się Pieta oraz figury: św. Stanisława i św. Wojciecha (patroni Polski) oraz Stefana i Władysława (węgierscy królowie). W ołtarzach bocznych są: w lewym - obraz Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, a w prawym - obraz Ukrzyżowania, będący kopią dzieła Rubensa. Barokowa ambona z wizerunkami ewangielistów i organy z XVIIw. dopełniają wystrój wnętrza. Malowane ornamentalnie ławki i konfesjonały pochodzą z późniejszego okresu, a pod nieformowanymi kamieniami posadzki znajdują się liczne groby.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl