Tisznerówka - Łopuszna - Podhale 0
Ciekawe miejsce:
Tisznerówka - dom pamięci ks. Józefa Tischnera
Łopuszna - Podhale
 
 
Ks. Józef Tischner i Łopuszna

Rodzina Tischerów sprowadziła się do Łopusznej latem 1932 roku, kiedy mały Józef miał półtora roku. Ojciec otrzymał tu posadę kierownika szkoły, a matka nauczycielki. Rodzina zamieszkała w niewielkim budynku szkolnym usytuowanym w pobliżu mostu na Dunajcu (obok którego dziś stoi nowa szkoła). z tej racjo chłopca nazywano "Józkiem Szkolnym".

Dzieciństwo miał szczęśliwe: żył życiem dziecka wiejskiego (łapał ryby w Dunajcu, zimą jeździł na nartach), wolnym jednak od rozmaitych gospodarskich obowiązków. Jednocześnie oddychał atmosferą starego kościółka w dworu, w którym przed laty, po powstaniu listopadowym, schronił się poeta Seweryn Goszczyński. "Jedną z nielicznych atrakcji domu nad brzegiem Dunajca były częste powodzie" - wspominał po latach ks. Tischner. "Kiedy przychodziła powódź, most zrywało i wtedy nasza część wsi na jakiś czas była odcięta od reszty świata".

Sielankę dzieciństwa przerwał wojna. Rodzina Tischnerów musiała opuścić Łopuszną; ojciec został skierowany do pracy w Rabie Wyżnej, a potem w Rogoźniku. Wrócił do szkoły po wyzwoleniu -budynek był zniszczony, sprzęt zdewastowany. Józef Tischer ojciec przystąpił do rozbudowy szkoły, włączył się też aktywnie w tworzenie spółdzielni rolniczej. Mimo obaw nie stracił posady, kiedy syn wstąpił do seminarium. Pozostał kierownikiem szkoły aż do 1970 roku, kiedy to, przeszedłszy na emeryturę wraz z żoną przeprowadził się do domu wybudowanego w Starym Sączu.<br
10 lipca 1955 roku odbyły się w Łopusznej prymicje ks. Józefa Tischnera. Wracał tu każde wakacje: odwiedzić rodziców, spotkać kolegów, posłuchać, o czym rozprawiają chłopy po sumie. Kiedy rodzice zamieszkami w Sączu, zdecydował się na wybudowanie nad Łopuszną bacówki, w której mógłby pracować w spokoju. Kawałek polany odstąpił mu szkolny kolega Leon Smarduch. Bacówkę wznieśli miejscowi cieśle latem 1975 roku. Tam powstało wiele najważniejszych tekstów ks. Tischera. Piętnaście lat później wspólnie z bratem Marianem wybudował drewniany dom już w samej wsi, obok ośrodka zarybieniowego.

Kiedy w latach 90. Pytano go , czy jest z lewicy, czy z prawicy, odpowiadał zawsze: "Jestem z Łopusznej". Chętnie powtarzał: "Łopuszna na ludzi z duszą". W okresie choroby tu przebywał najchętniej i cieszył się, kiedy łopuszańska muzyka przychodziła do domu grać podczas Mszy świętej. 2 Lipca 2000 roku spoczął na tutejszym cmentarzu.

 

 


Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl