Biała i Czarna Wisełka - Źródła Wisły 1
Biała i Czarna Wisełka - Źródła Wisły
(2 kwietnia 2017)
Wisła - Beskid Śląski
 
Biała i Czarna Wisełka wypływają z północno-zachodniego stoku Baraniej Góry. Na obszarze tym znajduję się rezerwat leśny o powierzchni 383 ha, który został utworzony w 1953 roku w celu zachowania i ochrony górskiego lasu mieszanego, przechodzącego w bór wysokogórski, a także obszarów źródliskowych rzeki Wisły (Czarnej i Białej Wisełki).
 
Rzeka Wisła zaczyna się od połączenia potoku Wisełka wypływającego z Zapory wodnej w Czarnym z Potokiem Malinka (skrzyżowanie dróg Malinka - Czarne)
 
Zapora Czarne
Budowę rozpoczęto w 1967 roku, a zakończono w 1973 roku. Zadaniem zbiornika jest zaopatrzenie w wodę pitną mieszkańców Wisły, Ustronia i Skoczowa oraz ochrona przed powodziami terenów niżej leżących. Zapora przecięła dolinę około 300 m poniżej połączenia Czarnej i Białej Wisełki.
 
Ciekawostka
 
Na terenie obecnego zbiornika w widłach Białej i Czarnej Wisełki mieściła się murowana szkoła. Wybudowana w latach 1878-79. W 1985 roku kierownictwo szkoły objął Jerzy Kubisz - gorliwy patriota, działacz obozu narodowego. Był on wraz z Jerzym Michejdą z Ustronia, współzałożycielem Polskiego Kółka Pedagogicznego (1889). Na skutek ich działa został wprowadzony język polski na konferencjach szkolnych (tzw. Landeslehrersverein) W 1896 roku Kółko Pedagogiczne zostało przekształcone w Polskie Towarzystwo Pedagogiczne, które zaczęło skupiać nauczycieli szkół z polskich językiem nauczania. Towarzystwo odegrało fundamętalną rolę w ugruntowaniu polskiej świadomości narodowej na Śląsku Cieszyńskim, pozostającym od kilkuset lat (od 1653 roku) pod obcym panowaniem.
 
Nieistniejący już budynek szkoły
 
 
Wisła Czarne przed zalaniem
 
 
! START !
 
 Zapora Wisła Czarne
 

 
Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
 
Zamek Prezydenta RP znajduje się w Wiśle Czarne na stoku Zadniego Gronia. Powstał w latach 1929-1931 w miejscu spalonego drewnianego zameczku myśliwskiego Habsburgów z poczatków XX w. Byl Darem ludu Śląskiego dla Prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego. Dzieki Staraniom Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego przywrócono historyczną funkcję Zamku jako rezydencji Głowy Państwa.
Na rezydencję składają się:
- zamek - historyczna rezydencja Prezydenta RP
- drewniana kaplica p.w. św. Jadwigi Śląskiej z 1909r.
- zamek dolny wraz z gajówką - obecnie obiekt noclegowy z restauracją
 
 
Zamek Dolny
 
 
Widok z Zamku Dolnego na Zalew
 

 
Doliną Białej Wisełki
 
 
 
W dolinie Białej Wisełki znajdują się malownicze wodospady,
największe w Beskidzie Śląskim, od 1987 roku nazywane Kaskadami Rodła
 
 
 
 
Doliną Czarnej Wisełki
 

 
 
Schronisko na Przysłopie Pod Baranią Górą
Koniec niedzielnej rowerowej przejażdżki
 
 
Izba Leśna - Muzeum Przyrodnicze
Najstarszy budynek w Wiśle (1863r.)
 
 
Muzeum Turystyki Górskiej PTTK
 
 
Schronisko w remoncie
 
 
 
Proponowane Mapy i Przewodniki:

KLIKNJ TUTAJ

 


Komentarze do wpisu (1)

5 grudnia 2018

Piekna biala wiselka

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl