Mogielica (1170 m) - Beskid Wyspowy 2
Mogielica 1170 m.n.p.m. Najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, zwana przez miejscowych "Kopą". Rozgałęziony masyw Mogielicy otaczają doliny: Jurkówki, Chyszówki, Słopnickiego Potoku oraz fragment doliny Kamienicy gorczańskiej. Rozległa hala na zachodnim stoku góry zwana "Polaną Stumorgową" jest jednym z najlepszych w Beskidzie Wyspowym punktów widokowych. Z urwistych południowych stoków zrzucano dawien dawna ciała samobójców. W przekazach ludowych Mogielica jest żoną wielkoluda Łopienia, zamienionego w po śmierci w górę. Szczyt od niepamiętnych czasów stanowił schronienie dla zbójników, na którym znajduje się głaz służący przez nich do liczenia pieniędzy. Podania ludowe mówią także o zrabowanych skarbach, które są zakopane przez zbójników na okolicznych polanach.
 
Przełęcz Rydza-Śmigłego (700 m n.p.m.) leży pomiędzy Mogielicą, a Łopienień, oddziela Jurków z Chyszówkami od Słopnic. W rejonie przełęczy w nocy 23-24 listopada 1914r. dowodzeni przez majora Edwarda Rydza-Śmigłego (późniejszy Marszałek Polski) legioniści rozbili szwadron zwiadowczy kawalerii Kozaków generała Dragomirowa biorąc do niewoli 83 jeńców. Dla upamiętnienia tego wydarzenia przełęcz została nazwana (oficjalnie w 1938r.) Rydza-Śmigłego, na której wzniesiono pamiątkowy obelisk i drewniany krzyż, przy którym co roku odbywają się uroczystości upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918r.
 
W dniu 28 I 1944r. w jarze potoku Bystroń na wschodnich stokach Mogielicy rozbił się odbywający lot treningowy niemiecki bombowiec Heinkel 111 z 8 eskadry 55 pułku bombowego stacjonującego w Dęblinie, która specjalizowała się w nocnych lotach na małej wysokości. Zginęło pięciu członków załogi: pilot - por. Alfred Gutschmidt, bombardier kpr. Horst Zogeister, radiooperator kpr. Karl Meinert, mechanik kpr. Heinrich Kohis oraz strzelec kpr. Helmut Müller.
 
Heinkel 111
oraz żołnierze 1 PSP AK na miejscu katastrofy
od lewej kpt. Julian Krzewicki "Filip"
komendant Armii Krajowej obwodu Limanowa i dowódca II batalionu I PSP AK
 drugi od lewej - ppor. Władysław Kukla "Zagoszcz"
lato 1944r.
 
 
Rejon masywu Mogielicy był także oazą oddziałów Armii Krajowej, którzy m.in. ukrywali lotników alianckich, których samoloty zostały zestrzelone nad okolicznymi górami. Na górze Dzielec na wschód od Mogielicy było zrzutowisko "Sójka", gdzie dnia 9/10 VII 1944 został dokonany zrzut zaopatrzenia.
 
Na miejsce katastrofy bombowca oraz zrzutowiska "Sójka" prowadzi ścieżka historyczno-edukacyjna 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK im. kpt. Juliana Krzewickiego.

 
29 I 2017r.
Skiturowe Zdobycie Szczytu
 
Mogielica od Wilczyc
 
 
Mogielica od strony Gruszowca
 
 
Start 9:00 - przełęcz Rydza-Śmigłego (700m.)
 

 
 
Widok na Ćwilin oraz Babią Górę
 
 
Widok na wschód - Beskid Wyspowy
 
 
Początkowe podejście na szczyt
 

 
 
 
Przyjemne podejście szczytowe
 

 
 
 
 
Na szczycie
 

 

 
 
 
Widok z wieży
 
Południe - Tatry wraz z Małą Fatrą
 
Zachód - Babia Góra oraz Beskid Wyspowy
 
 
Wschód
 
Północ
 
Tatry
 
Mała Fatra
 
Babia Góra
 
To co Tygrysy lubią najbardziej - zjazd między drzewami
 
 
Zobacz mapy i przewodniki związane z regionem
kliknij


Komentarze do wpisu (2)

1 lutego 2017

Taka niby prosta Mogielica a miało miejsce tutaj tyle ciekawych wątków historycznych. B. Wyspowy, B. Makowski cały był usiany różnymi wydarzeniami z udziałem partyzantów, warto szperać i wyszukiwać historie i miejsca w terenie.

26 maja 2022

Рекомендуем посмотреть Мисс Марвел 1 сезон Мисс Марвел 1 сезон. Ms. Marvel. Мисс Марвел смотреть онлайн 1,2,3,4,5,6 серия Сериал Мисс Марвел 1 сезон смотреть онлайн все серии подряд в хорошем качестве hd 1080

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl