Köris–hegy (704 m)- Las Bakoński - Węgry 2
 
30 Października 2016r.
Köris–hegy (704 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Bakonów
Las Bakoński - Węgry
 
Rozciągający się równolegle do Balatonu łańcuch gór Lasu Bakońskiego ma około 100 km długości i 30 do 40 km szerokości. Nie są to góry wysokie, mają przeważnie charakter płasko ściętych, płaskowyżowych wyniosłości. Niektóre tylko szczyty wznoszą się ponad 600 m. - Korishegy (704 m.), Kabhegy (601 m.) i Papod (646 m.). Góry te zbudowane są w sporej części z wapieni, stąd też spotykamy tu dojść liczne zjawiska krasowe - jaskinie, bezodpływowe leje, głęboko wcięte dolinki.
Przed wiekami Las Bakoński pokryty był istotnie zwartymi puszczami. Roiły się one od zwierząt, wyprawiano się więc tu na łowy. Rzadko zaludnione, trudno dostępne bory górskie stanowiły także kryjówkę dla ludzi, którzy bądź uciekali przed prawem, bądź też, w czasach walk o niepodległość, chronili się tu przed prześladowcami.
Ludność wiejska nazywała tych zbiegów "Betyarok". W dosłownym tłumaczeniu znaczy "zbójnik", jednak do ludności wiejskiej zbójnicy owi nie byli wrogo nastawieni, ich działalność przypominała dość żywo legendarne dzieje zbójników karpackich. Rzecz ciekawa, że wegierski wyraz "Betyar" przedostał się później do Galicji i wszedł do lwowskiej gwary w postaci "Batiara". W gwarze naszych Górali baciar znaczy: hulaka.
Zbójnicy Lasu Bakońskiego tworzyli w dawnych wiekach ciekawą społeczność, rządzącą się własnymi prawami, posiadającą barwne obrzędy. W wioskach górskich przetrwały do dziś liczne pieśnie o zbójnikach, zbójeckie tańce, a nawet tradycyjne widowiska, związane z legendami o wyczynach zbójników. Powtarza się tu niemal dokładnie to wszystko, co w ludowej kulturze górali po obu stronach Tatr wytworzyło się pod wpływem zbójników.
 
Widok na Köris–hegy z Nagyesztergár (ze wschodu)
 
 
Start -Bakonybél - Odvaskő Hotel
Czerwonym szlakiem na Köris–hegy (704 m n.p.m.)
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Na czerwonym szlaku znajduje się edukacyjna ścieżka przyrodnicza
 
 
 
 
 
Na szczycie Köris–hegy (704 m n.p.m.)
 
 
 
 
 
 
 
Widok z wieży
 
Północ
 
 
Południe
 
 
Zachód
 
 
Wschód
 
 
Zejście "wąwozem" Gerence Puszta
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Miejscowość w Bakonach
 
Bakonybél
 
Widok na Bakony
 
 
 
 
Tradycyjne budownictwo
 
 
 Opactwo benedyktynów z XI w. Przebudowane w XVIII w. w stylu barokowym
 
 
 
 
Powrót do Polski
 
Zamek w Cszesznek
 
 
 
Proponowana Mapa:Bakony - Wydawnictwo Cartographia Hungary

 


Komentarze do wpisu (2)

9 maja 2021

cialis generic

26 maja 2022

Мисс Марвел 1 сезон. смотреть онлайн "Мисс Марвел" [2022 - смотреть онлайн сериал «Мисс Марвел»

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl