Czorsztyn - Przełęcz Snozka - Pomnik Chwały - "Organy Hasiora" 0

Pomnik Chwały

"Organy Hasiora"

 

"...dla mnie jest to pomnik upamiętniający wszystkich tych, którzy zaplątani w tryby historii, strzelali do siebie w tych okolicach aż do 1961 roku, niekiedy bez świadomości tego w czym uczestniczą..."

Władysław Hasior

"Przesłaniem ideowym tego wybitnego dzieła jest wezwanie, apel poległych, wyrażony w niespotykanej plastycznej formie dramat, nie zaś takiej czy innej władzy apoteoza. Ten dramat złożoności racji walczących ludzi, Hasior pochodzący z tych stron zna najlepiej i im oddaje swój hołd"

Andrzej Skoczylas

 

Władysław Hasior urodzony 14 maja 1928r. w Nowym Sączu, zmarł 14 lipca 1999r. w Krakowie. Artysta rzeźbiarz, malarz, scenograf, doctor honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, artysta związany z Podhalem.

W latach 1947-1952 uczył w Państwowym Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem pod kierunkiem prof. Antoniego Kenara, a następnie w latach 1952-1958 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pod kierunkiem prof. Mariana Wnuka.

W 1959r. otrzymał stypendium francuskiego ministra kultury i studiował w pracowni rzeźbiarza Ossipa Zadkine`a w Paryżu. Od 1957r. wystawiał indywidualnie oraz brał udział w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w: Paryżu, Rzymie, Sztokholmie, Oslo, Montevideo, Sao Paulo, Helsinkach, Wiedniu, Wenecji, Kopenhadze, Brukseli oraz w Moskwie.

Był pomysłodawcą i autorem wielu niecodziennych efemerycznych akcji artystycznych, takich jak plenerowy pokaz sztandarów (Łącko, 1973r.) czy widowisko "Płonące Sztandary" w Drawsku Pomorskim (1979r.) i Nowym Sączu (1988r. i 1992r.). Prace Władysława Hasiora znadują się w zbiorach m.in. w: Moderna Museet w Sztokholmie, Museo de Arte Moderna w Sao Paulo, Muzeum im. Aleksandra Puszkina w Moskwie, Stadt Museum w Bohum, Stedelijk Museum w Amsterdamie, Muzeum Narodowym w Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanym.

W 1966r. Władysław Hasior już wówczas uznany w świecie jako wielki rzeźbiarz, stawia na przełęczy Snozka "Pomnik Chwały". To stalowe dźwigary, orzące chmury ostrymi zębami. Miały mieć wmontowane piszczałki grające podczas wiatru. Dziś już nikt nie pamięta, kto i dlaczego nie pozwolił, żeby piszczałki zagrały.

Niektórzy uznali Hasiora za współtwórcę światowego pop-artu.


  

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl