Prosiecka oraz Kvačianska Dolina 0

 
Prosiecka oraz Kvačianska Dolina
Doliny Choczańskich Wierchów
4 Czerwca 2015r.
 -----------------------------
 
Dolinka Borowianki
 
"Dolina Borowianki - krótki, ale piękny kanion z potokiem Borowianka (ok. 1km długości), jedno z odgałęzień Doliny Kwaczańskiej. Występują liczne zjawiska krasowe - wapienne skałki, niewielkie wodospady i ponory potoku. W górnej części dolinka przecina pasmo utworów fliszowych Pogórza Orawskiego i zamienia się w płytkie trawiaste koryto pomiędzy grzbietem Prosiecznego, a położonym na grzbietach Pogórza Orawskiego - Wielkim Borowym. Prowadzi nią niebieski szlak turystyczny."
 
Barbara Zygmańska: Góry Choczańskie. Warszawa: Wydawnictwo PTTK "Kraj", 2003, strona 124
 
Kvačianska Dolina
 
"Kwaczańska Dolina - przełomowa dolina oddzielająca Góry Choczańskie od Tatr Zachodnich. Typowy krasowy kanion, klasyczny przykład erozji wstecznej. Od zachodu ogranicza dolinę masyw Prosiecznego, a właściwie jego wschodni wierzchołek, róg ze skałami hradki. Na wschodzie opadają do doliny stoki Ostrego Wierchu kwaczańskiego, najdalej na zachód wysuniętego szczytu tatrzańskiego. W górnej części doliny, obok starego młyna na Obłazach łączą się trzy źródłowe potoki Kwaczanki. Od młyna na zachód prowadzi skalista Dolina Borowianki, na północny-zachód Roztoka, na północny-wschód Dolina Huciańska. Wszystkie trzy doliny zaczynają się we fliszowym paśmie Klin-Kopiec, na północ od Gór Choczańskich. Wzdłuż Doliny Kwaczańskiej stokami Ostrego Wierchu prowadzi droga jezdna, a nią szlak czerwony. na drodze obowiązuje zakaz ruchu pojazdów samochodowych."
 
Barbara Zygmańska: Góry Choczańskie. Warszawa: Wydawnictwo PTTK "Kraj", 2003, strona 148
 
Prosiecka Dolina
 
"Prosiecka Dolina - znana dolina krasowa, rezerwat przyrody. Położona jest na północ od miejscowości Prosiek we wschodniej części Gór Choczańskich. rezerwat obejmuje oprócz samej doliny również pietrzące się ponad nią skały na zboczach - Łomów (na wschodzie) i Prosiecznego (na zachodzie) oraz całe otoczenie doliny Sokół. Dolina Prosiecka ma długość ok. 4km, rozpoczyna się na dużej trawiastej płaśni o nazwie Sworad i opada w kierunku południowym. Dolina została utworzona przez potok Prosieczny, który wyrzeźbił ją w wapieniach płaszczowiny Choczańskiej. Potok przeciął cały masyw Gór Choczańskich i ma źródła pośród łagodnych wzgórz Pogórza Orawskiego. Jest to klasyczny przykład tzw. erozji wstecznej. Dolna część doliny, czyli Przedmoście i Wrota tworzy ciasny wąwóz, w środkowej części dolina rozszerza się - jest to Półgóra, zaś w górnej części dzieli na dwie odnogi. Na północny-zachód prowadzi dolina Czerwone Piaski, w której znajduje sie wysoki wodospad, zaś w kierunku północno-wschodnim ciągną się wąskie skaliste wąwozy - niżej - Niżna Cieśniawa, a powyżej niej - Wyżnia Cieśniawa. W dolnej części doliny znajduje się wywierzysko krasowe, poza tym dolina jest pozbawiona wody. W kotlinie Sworad ponad górnym ujściem Doliny Prosieckiej znajduje się ponor potoku, woda przepływa od tego miejsca przez niezbadane dotychczas korytarze podziemne. Ze względu na szczególne walory przyrodnicze od roku 1967 Dolina Prosiecka stanowi rezerwat przyrody. Wzdłuż prowadzącego dnem doliny szlaku czerwonego prowadzi ścieżka przyrodnicza."
 
Barbara Zygmańska: Góry Choczańskie. Warszawa: Wydawnictwo PTTK "Kraj", 2003, strona 181-182
 
 ----------------------------
 
 Początek wycieczki w Wielkim Borowym 

 

Dolina Borowianki

Młyn na Obłazach

Czerwonym Szlakiem Doliną Kwaczańską

 

 

Parking u wylocie doliny

 

Szlak "pod reglami" z Doliny Kwaczańskiej do Doliny Prosieckiej

 

 

Początek Doliny Prosieckiej

 

Wrota

 

 

Dolina Prosiecka

Z Doliny Prosieckej do Wielkiego Borowego

Wielkie Borowe

Proponowane
Mapy

Góry Choczańskie - Mapa VKU Harmanec


Kliknij Szczegóły


Góry Choczańskie - Mapa Tatra Plan


Kliknij Szczegóły

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl