Łapsze Wyżne - Kościół p.w. św. Piotra i Pawła 1
Msze święte:
Niedziele i Święta: 7:30, 8:30, 10:00 (kaplica Łapszanka), 11:30
Dni Powszednie: 7:30, 18:00 (VI-VIII 19:00)

Odpust:

I - Świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 VI
II - MB Saletyńskiej, 19 IX

Kancelaria Parafialna:
wt.-pt. po Mszach św. porannej i wieczornej

Adres:
Łapsze Wyżne, ul. Kościelna 2
34‑442 Łapsze Niżne
tel. +48 18 265 97 77

Pierwsza wzmianka źródłowa o wsi Łapsze Wyżne pochodzi z dokumentu z 1340r. Wieś należała wówczas do parafii w Łapszach Niżnych prowadzonej przez zakon Bożogrobców. Parafia Łapsze Wyżne została erygowana około 1650r. Księgi metrykalne zachowały się od 1655r. Od 1658r. parafie prowadzili kapłani zakonu Księży Pijarów.
Obecny kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła zaczęto budować 1 maja 1759r. staraniem ks. Proboszcza Szymona Gorylowicza pochodzącego z Kacwna, a zakończono w 1776r. wstawiając rokokowe wyposażenie.
Patronat nad kościołem sprawowali kolejni właściciele Zamku Niedzickiego i Łapsz Wyżnych łożąc na jego budowę i wyposażenie. Murowany z kamienia, otynkowany, reprezentuje skromny typ barokowej świątyni jednonawowej z krótkim prezbiterium zamkniętym półkoliście i wysmukłą, kwadratową wieżą od frontu. Do prezbiterium przylega od strony północnej mała zakrystia, a od nawy od strony południowej nowsza kruchta osłaniająca portal z datą 1760. Nawę i prezbiterium nakrywają sklepienia kolebkowe z lunetami na qurtach, ozdobione skromnymi ramowymi sztukateriami. Dachy są pokryte blachą miedzianą. Kiedyś były pokryte gontami. Wieżę i wieżyczkę na sygnaturkę wieńczą barokowe hełmy.
Ściany tradycyjnie opięte są szkarpami. Okna zamykają półkoliste łuki. Urządzenie wnętrza, bogate , jednolite stylowo jest przykładem doskonałej snycerki rokokowej z trzeciego ćwierćwiecza XVIII w. i zasługuje na szczególną uwagę.
Ołtarz główny został ufundowany przez Jana Joanelly`egoz Tolvany w 1776r. Znajduje się w nim obraz ze św. Piotrem i Pawłem oraz rzeźby św. Szymona, św. Jana Chrzciciela i Koronacja Najświętszej Maryi Panny w zwieńczeniu. Na mensie ołtarza stoi tabernakulum o ażurowej konstrukcji.
Ołtarz boczny lewy - w centrum znajduje się płaskorzeźba NMP Niepokalanie Poczętej, z boku są figury św. Anny i św. Elżbiety, a na szczycie obraz św. Jana Chrzciciela.
Ołtarz boczny prawy - na środku znajduje się płaskorzeźba ś. Mikołaja, po bokach są figury św. Augustyna i św. Ambrożego, natomiast u góry jest obraz św. Sebastiana.
Na ścianie północnej znajduje się ołtarz z 1769r. ze św. Józefem, Dzieciątkiem Jezus i św. Janem Nepomucenem u góry. W tym samym rokokowym stylu są utrzymane: ambona, chrzcielnica, chór i ławki. na uwagę zasługują także: rzeźby, obraz św. Walentego - czczonego na Spiszu, feretrony, lichtarze, kanony, naczynia i szaty liturgiczne.
Kościół przechodził kilka etapów odnowy. Wnętrze odrestaurowano w latach 1981-1982 staraniem ks. Proboszcza Stanisława Moleckiego. Wymieniona została zniszczona posadzka oraz okna. Malowanie oraz konserwacja obrazów. Kolejnym etapem prac była zmiana pokrycia dachu z blachy zwykłej na miedzianą i remont wież. Gruntowej odnowie poddano kościół w latach 2001-2005 za ks. Proboszcza Romana Gorszczyńskiego. Wymieniono instalacje elektryczną, nagłaśniającą, elektrycznego ogrzewania, zamontowano dzwony elektryczne, wymalowano wnętrze kościoła. Generalnej renowacji poddano ołtarz główny, ołtarze boczne, ambonę, organy, konfesjonały, tabernakulum, baldachim, chrzcielnicę, balkon chóru i ołtarz św. Józefa.
Szczególną cechą kościoła św. Piotra i Pawła jest całkowita jednorodność wystroju, doskonale zharmonizowana bryła z miejscową architekturą. Dekoracje stwarzają wrażenie pogodnej sytości i ciepła, przyciągając wzrok mnóstwem zdobień i barwnością.

 


Komentarze do wpisu (1)

26 maja 2022

Сериал: Мисс Марвел Сериал Мисс Марвел смотреть онлайн бесплатно Сериал: Мисс Марвел

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl