Istállós-kő (959 m.n.p.m.) - Góry Bukowe - Węgry 1
Góry Bukowe są najwyżej położonymi górami Węgier (biorąc pod uwagę średnią wysokość masywu ok 900 m.), a najwyższy szczyt tego pasma górskiego to Istállós-kő 959 m. Góry mają formę płaskowyżu z bogato rozwiniętymi zjawiskami krasowymi. Główny masyw tych gór nie jest porozcinany rzekami ani dolinami, a liczne źródła tryskają na stromym jego obrzeżeniu. Występują tutaj dolinki, wcinające się w zbocza, otoczone białymi skałami wapiennymi. Na samym płaskowyżu i na krawędziach licznie występują jaskinie. W wielu z nich znaleziono ślady dawnych kultur, pochodzących z okresu paleolitu i neolitu.

Występujące w tym rejonie wody mają zastosowanie w lecznictwie. To tu znajdują się źródła wód leczniczych Egeru i innych pobliskich uzdrowisk.

Jak nazwa wskazuje, Góry Bukowe są gęsto porośnięte lasami z przewagą buka. Wnętrze gór jest prawie niezamieszkałe przez ludzi. Wioski znajdują się na niższych stokach lub w dolinach. Sam płaskowyż jest niemal bezludny.

Góry Bukowe to doskonałe miejsce dla letniej i zimowej turystki traperskiej – z plecakiem i namiotem, z dala od ruchliwych szlaków. Przez obszar gór przebiega tylko jedna szosa, łącząca Eger z Miszkolcem. Warto przejechać tą trasą, gdyż jest to jedna z najpiękniejszych górskich szos Węgier. Droga prowadzi zawiłymi serpentynami, między przepaściami i urwiskami skalnymi. Wspinając się coraz wyżej odsłania ciągle nowe, urzekające widoki.Większą część obszaru głównego płaskowyżu Gór Bukowych stanowi Park Narodowy (Bükki Nemzeti Park) o powierzchni 38 775 ha, założony w 1976 r.

Warto zwiedzić:

Szilvásvárad
Miejscowość klimatyczno-uzdrowiskowa, leżaca nad potokiem Szalajka. Można stąd urządzać wycieczki na najwyższe szczyty Gór Bukowych: Istállós-kő (959 m.) oraz Tarkő (950 m.). Godny uwagi jest park wraz ścieżką przyrodniczo-edukacyjną doliną potoku Szalajki oraz XIX-wieczny neobarokowy pałac rodziny Pallavicini. Wielką atrakcją jest jazda wąskotorową kolejką wzdłuż doliny Szalajki.

 


Park Doliną SzalajkiHodowla Pstrągów

Końcowy Przystanek Kolejki WąskotorowejW Drodze na Ispán-hegy oraz Istállós-kő

Ispán-hegy (912 m.)

Istállós-kő (959 m.)


Szilvási-kő (960,7m)
Nieprzewodnikowy Najwyższy Szczyt Gór Bukowych
Góry Bukowe w Całej KrasieWieża Milenijna (Millenniumi Kilátó)
nad Miejscowością Szilvásvárad
Widok z Wieży - Cztery Strony Świata

Góry Bukowe


Widok na Szilvásvárad

Proponowana Mapa:Góry Bukowe mapa turystyczna
1 : 40 000 Cartographia Hungary

 

 

Komentarze do wpisu (1)

27 listopada 2017

Pięknie tam. W sierpniu zobaczymy to na własne oczy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl