Informator Turystyczny
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Prowadzimy w Polsce Dystrybucję Map:

Słowacja

Węgry

Rumunia

 

Polecamy Karpaty Ukraińskie

Jurgów - Kościół p.w. św. Sebastiana 0
Msze święte:
Niedziele i Święta: 8:00, 11:00 (w j. słowackim), 12:15 (kaplica Rzepiska-Bryjów Potok)

Odpust:
I - św. Sebastiana, 20 stycznia
II - MB Różańcowej, II niedziela października
III - Miłosierdzia Bożego, Rzepiska-Bryjów Potokw

Kancelaria Parafialna:
codziennie po rannej Mszy św.
piątek 18:00-19:00

Adres:
Jurgów 1,
34‑532 Jurgów
tel. +48 18 207 79 42


Drewniany kościół parafialny pod wezwaniem św. Sebastiana i Matki Bożej Różańcowej jest najstarszym zabytkiem w Jurgowie, pochodzącym z 1650r. Świątynię ufundowali sami mieszkańcy wsi: sołtys Jakub Kesz i młynarz mikołaj. Jurgów był początkowo filią parafii w Łapszach Wyżnych. W 1741r. ustanowiono tutaj samodzielną parafię, do której wówczas należały: Jaworzyna, Podspady, Rzepiska i czarna Góra. Według zapisków z wizytacji, w 1700r. kościół miał jeden ołtarz św. Sebastiana i jeden dzwon (ulany w 1699r.), natomiast w I połowie XVIII wieku wyposażenie wzbogaciło się o dwa ołtarze boczne. Kościół dwukrotnie wydłużano: w 1811r. oraz w 1869r. przez co wnętrze uzyskało stosunkowo długie i niskie proporcje.
W 1813r. ściany kościoła zostały pokryte malowidłami z motywami ornamentalnymi, przemalowanymi w okresie międzywojennym przez Kazimierza Pietkę. W 1935r. świątynię posadowiono na kamiennym fundamencie, dobudowano zakrystię, zachodni przedsionek oraz kaplicę p.w. św. Józefa.
Kościół jest budowlą jednonawową o konstrukcji zrębowej, z dachem i ścianami pokrytymi gontem z drewna jodłowego. Na dachu znajduje się mała wieżyczka sygnaturkowa. Drzwi wejściowe posiadają kunsztowne zawiasy. Wystrój świątyni jest rokokowy, prezentujący odmianę tzw. "spiskiego rokoka" z mnóstwem figur świętych i figurek aniołów. W ołtarzu głównym znajduje się rzeźba św. Sebastiana albo Matki Bożej Wniebowziętej. Natomiast w lewym ołtarzu bocznym jest figura Matki Bożej Różańcowej, a w prawym św. Mikołaja. Na uwagę zasługują: stylowa ambona, konfesjonał, chrzcielnica oraz zabytkowe ludowe feretrony. W świątyni znajduje się również rzeźba diabła pokonanego przez św. Michała Archanioła (umieszczona nad chórem), tzw. "jurgowski diabeł". Z figurą tą wiążą się legendy, mówiące, że kobiety i dzieci obowiązuje zakaz oglądania diabła.
Na zewnątrz, przed prezbiterium stoi stary, kamienny nagrobek przedstawiający Ukrzyżowanie Chrystusa oraz Serce Matki Bożej. W murowanej dzwonnicy, pochodzącej z 1881r. zawieszone są cztery dzwony 9najstarzy, a zarazem najmniejszym z nich o średnicy 39cm jest Mikołaj).
Nieopodal kościoła jest stary cmentarz, gdzie można zobaczyć zabytkowe nagrobki z napisami jeszcze w języku węgierskim.

 


Komentarze do wpisu (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl