Informator Turystyczny
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Prowadzimy w Polsce Dystrybucję Map:

Słowacja

Węgry

Rumunia

 

Polecamy Karpaty Ukraińskie

Murzasichle - Kościół p.w. NMP Królowej 0
Msze święte:
Niedziela i Święta: 8:00, 11:00, 17:00 (VII‒VIII 19:30)
Sobota: 18:00 (VII-VIII 19:30)

Odpust: 
NMP Królowej, niedziela po 22 sierpnia

Kancelaria Parafialna: 
codziennie po Mszy św

Adres:
ul. Sądelska 60,
34‑531 Murzasichle
tel. +48 18 201 63 24


Kościół pod wezwaniem NMP Królowej świata został zbudowany w 1955 roku wysiłkiem społecznym ludności: Murzasichla, Budzowego Wierchu, Małego Cichego i Majerczyków.
Zasłużonym organizatorem trudnego dzieła budowy, był Wojciech Łukaszczyk "Morcinek" z Murzasichla. Architekturę i wnętrze kościoła projektował oraz nadzór nad budową sprawował inż. Józef Łukaszczyk "tady" z Murzasichla. Kościół wznosili budarze - cieśle z Murzasichla i Kościelisk.
Tryptyk w ołtarzu głównym jest kopią tryptyku z Opatówka (XIII wiek), zmniejszony o 1/3. Oryginał znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Fundatorami tryptyku byli  w dużej mierze wczasowicze. Duży wkład w to dzieło ma ks. dr. Janusz Chwaluczyk - profesor Uniwersytetu w Quebec w Kanadzie.

Ołtarz główny został poświęcony przez Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Tabernakulum w ołtarzu głównym jest wykonane na wzór motywów skrzyni podhalańskiej.
Ołtarz Męki Pańskiej w prawej kaplicy oraz krzyż na sosrębie (tęczy), są dłuta znakomitego rzeźbiarza ludowego Józefa Janosa z Dębna.
Stacje Drogi Krzyżowej oraz witraże malował na szkle artysta ludowy Jan Jachymiak z Tylmanowej.

Fundatorem budowy wieży jest pani Nowicka - doktor germanistyki - żona profesora Uniwersytetu we Lwowie (mąż i syn zostali zamordowani przez Niemców w 1941 roku razem z 38 innymi uczonymi).

Etymologia nazwy Murzasichle

Jak głosi podane, że mniej więcej 400 lat temu przyszedł z okolic Nowego Sącza człowiek nazwiskiem Łukasz Sądelski. Przybył tutaj, aby znaleźć schronienie przed ścigającym go prawem pańszczyźnianym. Zamieszkał na terenie dzisiejszej Capówki, która wówczas nazywano Cyrhlą. Zbudował z pomocą swoich 4 synów domek z "pnioka", co w tutejszym języku górali oznacza budowę z okrąglaków ściętych z pomocą siekiery i piły. Szpary miedzy okrąglakami umszyli mchem leśnym. Synowie Sądelskiego, jak również sam ich ojciec, byli ludźmi dobrze zbudowanymi, wysokiego wzrostu i niebywałej siły i stąd okoliczni górale zwali ich sichła, od słowa siła. Łukasz swoich synów zwał Łukaszczykami i stąd wywodzi się nazwisko Łukaszczyk tak często spotykane w Murzasichlu. W okolicy dzisiejszego Muru przy Stasikówce było kilka, podobno 6 domów. Mieszkańcy tej osady chcieli utworzyć gromadę z mieszkańcami Sichły. Stało się tam nieszczęście - na skutek epidemii, umarli tam (na Murze) wszyscy ludzie  stąd od słowa oznaczającego śmierć, a więc - mór, albo pomór, osadę tę nazwano Mur. Długo, aż do czasów II Wojny Światowej, Mur i Zasichła stanowiły jedną gromadę, mieszkańcy Muru sprawy załatwiali u sołtysa w Murzasichlu. Te dwie wioski łączono w pisowni ten sposób: Mur-Zasichła. Po II Wojnie Światowej, gdy Mur przyłączono administracyjnie do gromady Stasikowka, Sichła otrzymała nazwę dzisiejszą - Murzasichle.
Według opowiadania Anny Łukaszczyk - Gapiercarz, 1968 r.

Mniemanie, jakoby nazwa ta pochodziła od jakiegoś Tatara Murzy, jest tylko legendą. Murzasichle jest nazwą łączoną, jedna z wielu tego typu dość popularnych na Podhalu. Nazwa Murzasichle składa się z trzech części: mur-za-sichle. Mur - to dawna nazwa wsi, również występująca w tym rejonie. Sichla oznacza według jednych źródeł podmokły las, według innych mgły czy pary siedzące w dolinie lub nad bagnami i torfowiskami. Cała nazwa jest zapożyczona z rumuńskiego dialektu Wołochów, których osadnictwo rozprzestrzeniło się w XV-XVII wieku z terenów dzisiejszej Rumunii wzdłuż grzbietu Karpat na zachód, pozostawiając na tych terenach mnóstwo nazw dzisiaj dla nas niezrozumiałych.
A zatem Murzasichle to po prostu wieś za jakimś bagnem czy lasem. istotnie Murzasichle oddzielone jest od Poronina doliną, w której są torfowiska i lasy.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl