Informator Turystyczny
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Prowadzimy w Polsce Dystrybucję Map:

Słowacja

Węgry

Rumunia

 

Polecamy Karpaty Ukraińskie

Ząb - Kościół p.w. św. Anny 0
Msze święte:
Niedziela i Święta: 8:00, 10:00, 11:30 (XI‒IV), 15:45 (Wielki Post), 18:00 (V‒X)

Odpust: 
św. Anny, 26 lipca

Kancelaria Parafialna:
pon., czw., sob. 7:30-8:00
śr., pt. 17:00-18:00

Adres:
Ząb 18,
34‑521 Ząb
tel. +48 18 207 16 29

Ząb jest miejscowością położoną najwyżej w Polsce. Stylowy drewniany kościół p.w. św. Anny wznos się na 1013 m.n.p.m. Budowę śwątyni rozpoczęto w 1915 roku i trwała 6 lat. W 1921 roku odbyło się poświęcenie kościoła a w 1932 roku Metropolita Krakowski, Książę Kard. Adam Sapieha erygował parafię, którą tworzą mieszkańcy trzech miejscowości: Ząb, Bustryk oraz Sierockie.
Ołtarz główny został wykonany przez Wojciecha Brzegę, przyjaciela Stanisława Witkiewicza. W centralnym miejscu ołtarza głównego znajduje się obraz św. Anny. Po bokach znajdują się rzeźbione figury św. Jana Ewangelisty i św. Jakuba Starszego. W górnej części ołtarza umieszczony jest obraz Trójcy Przenaświetrzej.
Ołtarze boczne przy ścianie, ambona i stalle wykonane zostały po II wojnie przez Jana Tylkę. Warto zwrócić uwagę na ołtarze znajdujące se w Kaplicach bocznych, które były wzorowane na barokowych ołtarzach na wykonał je po I wojnie światowej Jędrzej Graca-Gobera. Chrzcielnica zaś jest dziełem Franciszka Bobaka-Końcowego.
Obok kościoła znajduje sie kapliczka, która została wybudowana z inicjatywy rodziny Bobaków "Dudasów" ze Stanów Zjednoczonych jako wotum dziękczynne za przejazd Jana Pawła II (7 czerwca 1997 roku) przez parafię.
Około 250 metrów od kościoła znajduje sie piękny cmentarz na którym pod koniec XX wieku wybudowano kaplicę Miłosierdzia Bożego, którą poświęcił ks. Kardynał Kazimierz Nycz.
W 2007 roku dzięki mieszkańcom parafii oraz rodakom mieszkającym w USA i innych krajach przeprowadzono remont kościoła. Położono nową posadzkę, odnowiono ławki, stalle, drzwi wejściowe, ściany kościoła i zainstalowano nowe ogrzewanie. Odnowiono również ogrodzenie cmentarza.
W 2008 roku dokonano konserwacji dachu  wieży kościoła oraz odnowiono bramy wejściowe na plac kościoła i całe ogrodzenie. Na cmentarzu odnowiono bramę, krzyż i dach kaplicy.
Na przełome czerwca i lipca 2010 roku odnowiono zewnętrzne ściany koścoła. W sierpniu 2011 roku połozono marmurową płytę na ołtarzu soborowym, cztery płytki marmurowe na ścianach kosćioła i Zacheuszki, przygotowując ostatecznie koścoł do konsekracji.

 Komentarze do wpisu (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl