Informator Turystyczny
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Prowadzimy w Polsce Dystrybucję Map:

Słowacja

Węgry

Rumunia

 

Polecamy Karpaty Ukraińskie

Łomnica (2634 m. n.p.m.) 0

Tatrzańska Łomnica

26 marca 2018r.

Tatry - Słowacja

"NARCIARSKO"

  Tatrzańska Łomnica oferuje najdłuższą nartostradę na Słowacji z największą różnicą wzniesień w Europie Środkowej. Trasa nartostrady prowadzi z Łomnickiego Sedla 2196m. do Tatrzańskiej Łomnicy 888m.

Długość: 5500m.
Różnica wysokości: 1300m.

 

26 marca 2018r. godz: 7:30 - Łomnica 2634 m. oraz Rakuska Czuba 2038 m.

Lomnicke Sedlo 2190m.

Widok z Lomnicke Sedlo 2190m.

Widok z Skalnaté Pleso 1751m. na Łomnice 2634 m. oraz Kieżmarski Szczyt 2556m.

Na pierwszym planie "kanapa" na Lomnicke Sedlo 2190m.

"Romanticka" gondola z Tatrzańskiej Łomnicy na Štart 1173m.

Gondola z Štart 1173m. na Skalnaté Pleso 1751m.

Skalnaté Pleso 1751m. - koniec gondoli

Skalnaté Pleso 1751m. - schronisko

Skalnaté Pleso - widok ze schroniska

 

Łomnica (Lomnický štít 2632,2634 m.n.p.m.)

kiedyś tam w 2013r.

Widok z parkingu Biała Woda

 

Nazwa Łomnicy wiąże się ściśle z miejscowością leżącą u jej podnóża - Wielką Łomnicą, do której szczyt dawniej należał administracyjnie. Etymologia nazwy Łomnica związana jest z gwarą góralską, gdzie słowo "łomy" znaczy drzewa powalone wiatrem lub zwały głazów, Słowian u południowych Słowian "Łom", "Rudny łom" oznacz kopalnię. W polskich drukach używano w XIX wieku na przemian nazw Łomnica oraz łomnicki Szczyt.

 

Łomnica jest drugim co do wysokości samodzielnym masywem tatrzańskim, dzięki wysunięciu na południe, długo była uważana za najwyższy szczyt Tatr. Już w dawnych czasach wspinali się na nią poszukiwacze złota i skarbów, którzy na przełomie XVIII/XIX wieku przeszukiwali okoliczne szczyty, a w rejonie Miedzianych Ławek pracowali amatorzy-górnicy. Walery Eljasz-Radzikowski XIX-wieczny malarz oraz autor opracowań o Tatrach pisał "Łomnica nie przestała być pierwszorzędną perłą w paśmie Tatr. Kształt jej monumentalny, wspaniały, jakby z jednej bryły wykuty, z fantastycznymi turniami, jakby iglicami w gotyckim stylu. Wycieczka na jej wierzchołek, z którejkolwiek strony przedsiębrana, dostarcza uczestnikom tyle romantycznych wrażeń, że ją zaliczają zawsze do najwspanialszych wspomnień". Pierwszym udokumentowanym zdobywcą szczytu, który wszedł w 1793, był angielski przyrodnik Robert Townson. Niedługo po nim w 1805 podczas jednej z wypraw spędził na wierzchołku Łomnicy dzień i noc Stanisław Staszic, pierwszy badacz Tatr. "Nie miał zapewne ani przedtem, ani potem pod tym względem naśladowcy" - Walery Eljasz Radzikowski. Do około 1870 była Łomnica najczęściej odwiedzanym szczytem Tatr Wysokich. Zdobywcą pierwszego zimowego wejścia są  Theodor Wundt i Jokob Horvay 27 XII 1891.

 

W 1936 rozpoczęto budowę kolejki linowej na Łomnicę. Prace wykończeniowe trwały do 1940. Kolejka dzieli się na dwa odcinki pokonując odległość 6km i 1720 m wysokości. W 1967-73 jej dolny odcinek wzmocniła druga nitka, 1994-95 całkowicie przebudowana.

 

Pierwszy odcinek przenosi nas od stacji „Tatranska Lomnica” do stacji „Skalnate Pleso” na wysokość 1764 m. Dolina osłonięta jest od północy Kieżmarskim Szczytem i surowym masywem Łomnicy, który nawet w lecie połyskuje w szczelinach śniegiem, jest otwarta na południe na rozległy daleki widok. W dolnej części, porośniętej kępami niskiej kosówki mieści się nieduże, płytkie i okresowo wysychające jeziorko „Skalnate Pleso”, zwane po polsku Łomnickiem Stawem. Nieco poniżej stawu stoi schronisko „Skalnata Chata”

 

Drugi odcinek od stacji przesiadkowej przy Łomnickim Stawie innym wagonikiem kolejki linowej jedziemy na szczyt Łomnicy. Stacja kolejki linowej na szczycie ma kształt pięciopiętrowej wieży, na najwyższym jej piętrze mieści się obserwatorium astronomiczne i meteorologiczne. Po wyjściu z budynku na zewnątrz wchodzimy na ogrodzone barierkami drużki na szczycie, z których roztacza się wspaniały widok na okoliczne szczyty. Zachodnia ściana 700m szerokości i 250-400m wysokości przyciąga setki taterników, a tzw. Hokejka utworzona w 1950 jest jedną z najsłynniejszych dróg w Tatrach. Pierwsze drogi na zachodniej ścianie poprowadzili Wiesław Stanisławski (1929) i Wincenty Birkenmajer (1930). Zimowych przejść tych dróg dokonali wspinacze słowaccy w 1951 i 1952 m.in. Arno Puškáš).

 

Znad Łomnickiego Stawu ku Łomnickiej Przełęczy, wybiega także linia kolejki krzesełkowej. Z Łomnickiej Przełęczy wiodą narciarskie trasy zjazdowe.

Dolna Stacja Kolejki - Tatrzańska Łomnica

Z widokiem na Łomnicę

Skalnaté Pleso - Drugi Etap

NA SZCZYCIE

Łomnica Widok 360°  
 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl