Informator Turystyczny
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Prowadzimy w Polsce Dystrybucję Map:

Słowacja

Węgry

Rumunia

 

Polecamy Karpaty Ukraińskie

Skałka Rogoźnicka - rezerwat przyrody 0
Skałka Rogoźnicka jest niewielkim, ale pięknym miejscem na Podhalu. Jednak położona na uboczu wszelkich szlaków turystycznych jest znana tylko w małym stopniu. Tymczasem już na początku XX wieku była licznie odwiedzana przez geologów z Krakowa, Lwowa, a nawet z Austrii i Niemiec. Szczególne walory tego miejsca spowodowały, że Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego nr 132 z dnia 27 lipca 1961 roku utworzono rezerwat przyrody.

Wapienne skały położone nad nieczynnym kamieniołomem są unikalnym w skali europejskiej stanowiskiem geologicznym ze względu na niebywałe bogactwo skamieniałości. Skałki Rogoźnickie jako jedyne w Polsce zostały wpisane w 1989 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Geologicznego UNESCO, jako wysokiej klasy obiekt naukowy o międzynarodowym znaczeniu paleologicznym i stratygraficznym. Skałka pod względem geologicznym jest częścią Pienińskiego Pasa Skałkowego, który ciągnie się spod Wiednia aż po Karpaty Rumuńskie. Jest to jednostka tektoniczna zbudowana ze skał mezozoiku i paleogenu, bardzo silnie sfałdowana podczas późnokredowych i trzeciorzędowych orogenez.

Skałki znajdujące się tutaj to stratotypowe odsłonięcie ogniw muszlowca. Zbudowane w dolnej części przez wyraźne uławicone, sparytowe muszlowce amonitowe, przechodzące ku górze w muszlowce mikrytowe. Obydwa typy litologiczne złożone są z pokruszonych muszli amonitów, ramienionogów, aptychów, fragmentów liliowców, połączonych głownie grubokrystalicznym sparytem i w niewielkiej ilości mikrytowym matrixem. Większość muszli jest pusta, z dobrze wykrystalizowanymi szczotkami kalcytowymi wewnątrz. Rozmieszczenie szczątków fauny jest chaotyczne. Miejscami skamieniałości występują jako nagromadzenia fragmentów skorup i szkieletów. Można spotkać również całe, piękne okazy amonitów  widoczne na poprzecznych przekrojach muszli. Sporadycznie występują również w muszlowcach korale osobnicze. Białe muszlowce mikrytowe są ewenementem w całych Karpatach i wymagają skutecznej ochrony.Nieczynny Pobliski KamieniołomRezerwat z listy UNESCO jest nagminnie rozjeżdżany przez wszelakie pojazdy
 


Komentarze do wpisu (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl