Informator Turystyczny
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Prowadzimy w Polsce Dystrybucję Map:

Słowacja

Węgry

Rumunia

 

Polecamy Karpaty Ukraińskie

Rysy 2499 m n.p.m. 0
Sprawdzony przez naszą „ekipę” słowacki szlak na Rysy wiedzie ze Szczyrbskiego Jeziora – a dokładnie około 200 m. od przystanku kolejki elektrycznej „Popradské Pleso” -  gdzie nie można już dojechać samochodem. Asfaltowa droga wije się wraz z niebieskim szlakiem przez Dolinę Mięguszowiecką aż do Popradzkiego Stawu.


Schodząc z drogi asfaltowej żółtym szlakiem w stronę Popradzkiego Stawu, w limbowym gaju pod Osterwą zaczyna się rejon cmentarzyska. Jest to Symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr. Na cmentarzysku znajduje się ponad 400 tablic upamiętniających ludzi którzy stracili życie w Tatrach, a także zasłużonych miłośników Tatr (są tu tablice Mieczysława Karłowicza i Klemensa Bachledy). Pomysł stworzenia Symbolicznego Cmentarza powstał w 1922 r. W 1936 r. stanęła tam murowana kapliczka wzorowana na ludowych spiskich kapliczkach z napisem na sygnaturce "Martwym na pamiątkę, żywym ku przestrodze". Oficjalnego otwarcia "Cmentarza" dokonano  w sierpniu 1940 r. Początkowo znalazły tu miejsce tablice zebrane  w różnych miejscach Tatr, później cmentarzysko ozdobiły malowane i rzeźbione krzyże wykonane przez twórców ludowych z Detvy. Obecnie opiekę nad cmentarzyskiem sprawuje TANAP, który dba o stan ścieżek i tablic pamiątkowych.

Drogowskaz TANAP`u oraz "Symboliczny Cmentarz"

Na końcu żółtego szlaku, nad północnym brzegiem jeziora znajduje się hotel górski zwany Schroniskiem nad Popradzkim Stawem (Chata pri Popradskom Plese) wybudowany w latach 1957-61, na miejscu poprzednich schronisk, które zostały strawione przez pożar. Schronisko posiada 155 miejsc noclegowych o różnym standardzie – czynne cały rok.  (http://www.popradskepleso.com/sk/titulka/).

Popradské Pleso - Popradzki Staw
Od górskiego hotelu w kilka minut można znaleźć się na niebieskim szlaku prowadzącym nad górną granicę lasu.

Niebieskim Szlakiem do "odbicia" przy Żabim Potoku
Później czerwonym szlakiem przez Dolinę Żabią docieramy do Chaty pod Rysami (Schronisko pod Wagą 2250 m.).

Czerwonym Szlakiem "Żabią Doliną"Żabie Stawy


Ostatnie Podejście pod SchroniskoSchronisko jest czynne tylko latem (od początku czerwca do końca października). Całe zaopatrzenie do schroniska jest wynoszone przez tragarzy. Każdy turysta może zasłużyć się dla schroniska za  symboliczną herbatkę z rumem, jeśli wychodząc szlakiem do Chaty zabierze zostawione przy trasie towary (deski, kanistry itp.). 

Tragarz


Pierwszy kamienny budynek schroniska wzniesiono w 1931-32 r. W 1976 -77 r. dobudowano piętro. Schronisko wielokrotnie cierpiało przez lawiny, gdyż znajduje się ono w miejscu szczególnego zagrożenia lawinami i obrywami skalnymi. Wielokrotnie forsowano pomysł przeniesienia schroniska w inne miejsce, jednak w 2010 r. zdecydowano, że na fundamentach starego budynku powstanie nowy, o odporniejszej konstrukcji. W 2011 r. zakończyły się więc prace wykończeniowe nowego budynku.

Schronisko pod Rysami - Schronisko pod Wagą
Chata pod Rysmi - Chata pod Váhou
Hunfalvy-hágó alatti menedékház

Bufet oraz JadalniaWidok z Okna
Od schroniska nadal czerwony szlak wiedzie jeszcze przez 55 min. na najwyższy polski szczyt – Rysy (2499 m.). Ze szczytu roztacza się najbogatszy w całych Tatrach widok, gdyż obejmuje setkę szczytów i 12 jezior.

Podejście pod Przełęcz WagaNa Przełęczy


Rysy - widok na Żabie Stawy


Rysy - widok na Morskie OkoOd 16 czerwca do 31 października można przekroczyć granicę na Rysach i przejść polskim szlakiem.
Trasa do zrobienia jednego dnia – dla wytrawnych i wprawionych turystów – ok. 6 godzin marszu  w górę – z powrotem oczywiście nieco szybciej. Przyjemniej byłoby poświęcić na to wyjście dwa dni z noclegiem w najbardziej „dzikim” i „klimatycznym” schronisku w Tatrach – czyli w Chacie pod Rysami :)

Proponowane Wycieczki na Rysy

Od Strony PolskiejWYCIECZKA NR 1

Czerwony Szlak
Parking na Palenicy Białczańskiej - Schronisko PTTK przy Morskim Oku
 
2:30 godz. - 2:00 godz.
Schronisko PTTK przy Morskim Oku - Rysy 2499 m.n.p.m.
 
4:20 godz. - 3:00 godz.


Od Strony Słowackiej WYCIECZKA NR 2


Niebieski Szlak
Popradské Pleso przystanek kolejki - do odbicia żółtym szlakiem na Symboliczny Cmentarz Ofiar Gór
1:20 godz. - 1:00 godz.


Żółty Szlak
"Odbicie z niebieskiego szlaku" -
Schronisko przy Popradzkim Stawie
0:40 godz. - 0:40 godz.


Czerwony Szlak
Schronisko przy Popradzkim Stawie - Rozstaje przy Popradzkim Stawie
 
0:05 godz. - 0:05 godz.


Niebieski Szlak
Rozstaje przy Popradzkim Stawie - Rozstaje nad Żabim Potokiem
0:40 godz. - 0:30 godz.


Czerwony Szlak
Rozstaje nad Żabim Potokiem - Schronisko pod Rysami
 
2:30 godz. - 1:40 godz.
Schronisko pod Rysami - Rysy
 
1:00 godz. - 0:40 godz.Komentarze do wpisu (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl