Przystanek Balnica - Bieszczady 4
Przystanek Balnica
Schronisko położone na końcowej stacji kolejki wąskotorowej Balnica, przy Głównym Czerwonym Szlaku Beskidzkim na granicy polsko-słowackiej.

Klub:
Prywatna
Kontakt i Rezerwacja:
tel. 504 018 205
strona internetowa: www.balnica.pl
Adres:
Balnica 1
38-543 Komańcza
Otwarte:

Cały rok
Ilość Miejsc Noclegowych: 
25 chatka + 30 pole namiotowe 
Cena Noclegu: 
Nocleg 15-25 zł, pole namiotowe 7zł

 

 

BALNICA
Balnica była wsią nad potokiem Balniczka, spływającym z pasma granicznego do Osławy. Powstała na prawie wołoskim jako wieś królewska w 1549r. Pierwotnie miejscowość nosiła nazwę Bannica, od bani, czyli słonego źródła. W 1921r. w Balnicy było 75 domów i 470 mieszkańców (426 grekokatolików, 33 rzymskokatolików, 11 wyznania mojżeszowego). Po 1945r. wieś całkowicie wysiedlona.
W głębi wsi znajdują się ślady drewniano-murowanej cerkwi p.w. św. Michała Archanioła z 1856r. wraz z przycerkiewnym cmentarzem. Po drodze kilka przydrożnych krzyży. Ponadto we wsi funkcjonował tartak i młyn.

Pozostałości rusińskiej wsi Balnica  
Zdziczałe jabłonie oraz parę krzyży przydrożnych

 

 

 

 

-----------
W okolicy warto zobaczyć:

Kaplica w Balnicy

 

Kaplica usytuowana obok cudownego źródła, istniała już w 2 poł. XIX w. Według miejscowej tradycji odprawiano w niej greckokatolickie nabożeństwa i święcono wodę w źródełku. Relacje mówią, że miało to miejsce na święto Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki), kiedy to odbywała się procesja z miejscowej cerkwi do kaplicy.
Według legendy tutejsze źródło odkrył ślepy dziad, żebrzący po bieszczadzkich wioskach. było to podczas wyjątkowo suchego lata, które dokuczliwie dawało się we znaki ludziom i zwierzętom. W czasie odpoczynku w Balnicy, dziad wytężonym słuchem namierzył szmer wody pod kamieniami. Odgarnął je i odkrył orzeźwiające źródło, którym zgasił pragnienie i przemył twarz. Niemal od razu odzyskał wzrok. Miejscowa ludność obok źródła postawiła kaplicę, zaś wodę zaczęto stosować na wszelkie choroby, szczególnie oczu i przeciw urokom. Kaplica dawała również schronienie podróżnym.
Kaplica została wyremontowana na przełomie XX i XXI w. przez Nieformalną Grupę Kamieniarzy "Magurycz", obecnie Stowarzyszenie "Magurycz" przy wsparciu O.T.G. "Latarnia  Wagabundy" i wielu wolontariuszy. W 2007r. umieszczono w kaplicy ufundowaną przez leśników ikonę "Matki Boskiej Leśnej", dzieło bieszczadzkiego artysty Zdzisława Pękalskiego.

 

 

 
 

Komentarze do wpisu (4)

5 sierpnia 2022

http://slkjfdf.net/ - Uhufuly Iupiata iza.vvqs.podhalanka.pl.leo.fd http://slkjfdf.net/

5 sierpnia 2022

http://slkjfdf.net/ - Apojagun Oycuexaca iai.wavm.podhalanka.pl.xqx.gq http://slkjfdf.net/

5 sierpnia 2022

http://slkjfdf.net/ - Ijihya Exohioj whd.vrtl.podhalanka.pl.vzr.uw http://slkjfdf.net/

5 sierpnia 2022

http://slkjfdf.net/ - Oeoqioce Evizijv hzg.jsih.podhalanka.pl.hgd.eo http://slkjfdf.net/

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl