Bystra Śląska - Muzeum Juliana Fałata 0

Muzeum Juliana Fałata w Bystrej Śląskiej

Bystra Śląska - Beskid Śląski
Stan na: 11 Maj 2019r.

Julian Fałat - autoportret

Julian Fałat ur. 30 lipca 1853 w Tuligłowach (Podkarpacie)

† 9 lipca 1929 w Bystrej Śląskiej


Muzeum Juliana Fałata w Bystrej to muzeum biograficzno-artystyczne, mieszczące się w zabytkowej willi artysty zwanej Fałatówką.

Julian Fałat zamieszkał w willi wraz z żoną i trójką dzieci w 1910 roku, po ustąpieniu ze stanowiska dyrektora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Czasy bystrzańskie należą do jednego z najpłodniejszych okresów twórczości artysty, który uczynił Beskidy i krajobrazy Bystrej tematem dziesiątek swoich dzieł. Fałatówka była również stałym miejscem spotkań z przyjaciółmi: Jackiem Malczewski, Wojciechem Kossakiem czy Kornelem Makuszyńskim. Sam Julian Fałat był w Bystrej postacią niezwykle popularną, znał tu niemal wszystkich mieszkańców, niektórych portretował.

Biograficzno-artystyczne Muzeum Juliana Fałata zostało otwarte 5 sierpnia 1973 roku. Od 1975 roku placówka jest oddziałem Muzeum w Bielsku-Białej, przechodząc jeszcze trzykrotnie modernizację ekspozycji stałej (1979,1988,1996) oraz gruntowny remont w latach 1994-96.

Muzeum zajmuje osiem pomieszczeń na parterze i piętrze budynku. Ekspozycja prezentuje obrazy olejne i akwarele: autoportrety, portret rodziny i przyjaciół, pejzaże z wielu podróży oraz prace o tematyce myśliwskiej.

Wystawę wzbogaca materiał archiwalny, poświęcony życiu, twórczości artystycznej i działalności społecznej malarza (świadectwa szkolne, fotografie Fałata z rodziną i przyjaciółmi, dyplomu, wyróżnienia, odznaczenia, bogata korespondencja oraz pamiątki związane z podróżą dookoła świata).

Krakowianki przed Lustrem
Kraków 1903r. - akwarela

Teka myśliwska - Polowanie na Łosia Zimą
Toruń 1925r. - litografia barwna

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl