Lubomir 904 m. - Beskid Makowski 0
Lubomir (904 m.)
Najwyższy Szczyt Beskidu Makowskiego
 
Stan na: 17 V 2020
 
LUBOBOMIR (904 m) — najwyższy szczyt w Beskidzie Makowskim. Zaliczany do Korony Gór Polski. Na jego wierzchołku od 1922 do 1944 roku działało obserwatorium astronomiczne, jedyne w Beskidach (oprócz funkcjonującego w latach 1937-39 obiektu na Popie Iwanie w Czarnohorze). Powstałe z inicjatywy prof. Tadeusza Banachiewicza, składało się z pawilonu dla lunet i małego budynku mieszkalnego. Badano tu zaćmienia gwiazd, ich zakrycia przez księżyc oraz przezroczystość nieba. W 1944 roku Niemcy doszczętnie spalili obserwatorium podczas próby likwidacji myślenickiego zgrupowania AK. Ze stoków Lubomira w rejonie osiedla Parylówka ładne widoki na Beskid Wyspowy (szczególnie na sąsiedni Lubogoszcz).
 
 
KUDŁACZE — schronisko PTTK (730 m). Pierwsze i jak dotąd jedyne górskie schronisko PTTK w Beskidzie Średnim. Oddane do użytku 10 września 1994 roku. Projektantem był Władysław Piwowarczyk. Od zakupienia działki przez Oddział PTTK „Lubomir" w Myślenicach do otarcia obiektu minęło pięć lat. Ze skraju Polany Kudłacze wspaniała panorama na Beskid średni, Beskid Wyspowy, Pogórze Wielickie, Gorce, Beskid Mały oraz Beskid żywiecki. Na południu horyzont zamyka łańcuch Tatr.
Widok spod schroniska na Babia Górę oraz Beskid Makowski


ŁYSINA (891 m) — wraz z sąsiednim Lubomirem (904 m) najwyższa kulminacja w całym Beskidzie Makowskim. Nazwa góry znana od 1365 r. gdy Kazimierz Wielki zakładał wieś Wierzbanową. Na stoku północnym mogiły żołnierzy upamiętniające walki z Niemcami we wrześniu 1944 roku.Na Szczycie Lubomira

Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza

Panorama spod Lubomira na Wiśniową oraz Pasmo Cietnia

SUCHA PRZEŁĘCZ (715 m) — nazwa dotyczy siodła pomiędzy Łysiną, a Kamiennikiem a także polany. Jest tutaj pole biwakowe oraz źródło. W latach okupacji hitlerowskiej często odbywały się zbiórki i przeglądy oddziałów partyzanckich AK, a także polowe msze święte. We fragmentarycznym widoku z suchej Polany (ze stoku Kamiennika) m.in. najwyższa w Beskidzkie Wyspowym Mogielica (1170 m.). Na Przełęczy Suchej planowano budowę bacówki PTTK, ale ostatecznie schronisko stanęło na Polanie Kudłacze.

Polecana Mapa oraz Przewodnik:

Beskid Makowski mapa Compass

Kliknij

Tekst zaczerpnięty z:

Beskid Wyspowy - przewodnik Rewasz

---

Proponowane wyjścia:

Wycieczka nr 1 


Czarny Szlak
Pcim - Schr. na Kudłaczach - Łysina - 8,8 km
3:45 godz. GOT 15 pkt - 2:30 godz. GOT 8 pkt
Czerwony Szlak
Łysina - Lubomir - 1,3 km
0:25 godz. GOT 2 pkt - 0:25 godz. GOT 2 pkt
 
WYCIECZKA nr 2


Czerwony Szlak

Przełęcz Jaworzyca (Węglówka) - Lubomir - 3,5 km
1:00 godz. GOT 6 pkt - 0:40 godz. GOT 3 pkt
 
Wycieczka nr 3
 

Zielony Szlak
Wiśniowa - Lubomir 7,2 km
3:30 godz. GOT 12 pkt - 2:30 godz. GOT 7 pkt

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl