Informator Turystyczny
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Prowadzimy w Polsce Dystrybucję Map:

Słowacja

Węgry

Rumunia

 

Polecamy Karpaty Ukraińskie

Czarny Dunajec - Synagoga 0
Synagoga w Czarnym Dunajcu znajduje się na ulicy Sienkiewicza została wzniesiona początkiem XXw. Podczas drugiej II wojny światowej zdewastowana, po wojnie zamieniona na magazyn surowców.

POZYCJA :
N 49°26.460`
E 19°51.378`


Cmentarz żydowski w Czarnym Dunajcu 

Przy wyjeździe z Czarnego Dunajca w stronę Pieniążkowic – po prawej stronie – znajduje się zapomniany cmentarz żydowski. Jest on częściowo zagrodzony murem – od strony Wróblówki. Mur jest jedynym znakiem, który zdradza obecność w tym miejscu cmentarza. Dla przejeżdżających jest on praktycznie niewidoczny, ponieważ niemal wszystkie macewy zostały zniszczone. Zachowała się tylko jedna.

Żal patrzyć jak na naszych oczach ginie pamięć i historia. Z roku na rok zabytkowe cmentarze żydowskie ulegają zapomnieniu i zlewają się z krajobrazem – a nawet czasem pełnią rolę dzikiego śmietniska. Cmentarzem w Czarnym Dunajcu nikt się nie zajmuje. Należy on do żydowskiej gminy wyznaniowej w Krakowie, która ma pod opieką 23 cmentarze i liczy na pomoc władz lokalnych lub organizacji społecznych. Jeśli znajdzie się ktoś chętny do opieki nad cmentarzem, to niezbędne informacje na ten temat znajdzie w serwisie kirkuty.xip.pl

Znakiem licznej obecności Żydów w Czarnym Dunajcu jest również zapomniana synagoga.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl