Informator Turystyczny
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Prowadzimy w Polsce Dystrybucję Map:

Słowacja

Węgry

Rumunia

 

Polecamy Karpaty Ukraińskie

27 Lipca - 4 Sierpnia 2013 r. - 50 Tydzień Kultury Beskidzkiej 0

 

50 Tydzień Kultury Beskidzkiej
The 50th Beskidy Highlanders'
Week of Culture
 

27 Lipca - 4 Sierpnia

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Bronisława Komorowskiego


Tak Było w 2011 r.


Tydzień Kultury Beskidzkiej ze względu na swój charakter, zasięg, czas trwania, ilość wykonawców i koncertów, liczbę widzów, jak również ze względu na niepowtarzalną, urzekającą barwnością i porywającą żywiołowością atmosferę jest imprezą nieporównywalną z żadną inną. Podczas jego trwania zespoły folklorystyczne prezentują oryginalne bogactwo ludowej muzyki, tańca i śpiewu, obrzędów i zwyczajów, ludowi artyści swoją twórczość, a organizacje i instytucje kultury osiągnięcia w zakresie ochrony, dokumentacji i popularyzowania dorobku ludowej kultury.

Tydzień Kultury Beskidzkiej należy do najstarszych imprez folklorystycznych w Polsce, a nawet w Europie. Jego historia rozpoczęła się w roku 1964 w Wiśle, ale tradycjami sięga jeszcze przedwojennego Święta Gór. Sytuuje się też wśród imprez największych - zarówno biorąc pod uwagę zasięg, czas trwania, ilość wykonawców czy koncertów, jak też liczbę widzów uczestniczących w jego prezentacjach. Należy również do grona najlepszych - w ocenie specjalistów, obserwatorów, wykonawców, a przede wszystkim widzów. Podkreślają oni jego niepowtarzalną atmosferę, urok wspólnej zabawy, barwność, wreszcie różnorodność programową.

W ramach 50 Tygodnia Kultury Beskidzkiej organizowane są:
44. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu (31 lipca - 3 sierpnia)
24. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Wiśle (4 - 7 sierpnia)
 „Gorolski Święto” w Jabłonkowie na Zaolziu - Republika Czeska (6 - 8 sierpnia)
„Festyn Istebniański” w Istebnej (31 lipca - 1 sierpnia)
 „Wawrzyńcowe Hudy” w Ujsołach (7 sierpnia)

Tydzień Kultury Beskidzkiej jest wielkim i wspaniałym świętem beskidzkiej kultury.
(źródło: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku Białej)

Korea Południowa - Seul - Bae Sunghan Dance Company
Scena w Wiśle 2010r.




 

WISŁA

Amfiteatr im. Stanisława Hadyny


27 lipca - sobota - g.17.00
WISEŁKA z Wisły
WISŁA z Wisły
ZIEMIA RAJCZAŃSKA z Rajczy
OLZA z Czeskiego Cieszyna
REGLE z Poronina
DOLINA SOŁY z Oświęcimia
WIERCHY z Milówki
RAČAN z Oszczadnicy - SŁOWACJA
zabawa taneczna

28 lipca - niedziela - g.15.00
Jubileuszowy koncert z okazji 50-lecia Tygodnia Kultury Beskidzkiej z udziałem zespołów: WISEŁKA, WISŁA, HORNÝ VADIČOV oraz WIŚLAŃSKIEJ KAPELI GÓRALSKIEJ
GRÓNIE - grupa śpiewacza z Wisły
WILAMOWICE z Wilamowic
ZBYRCOK z Juszczyna
ANDRYCHÓW z Andrychowa
RYBARZOWICE z Rybarzowic
ZIEMIA ŻYWIECKA z Żywca
ZIEMIA CIESZYŃSKA z Cieszyna
VRTEK z Opawy - CZECHY

29 lipca - poniedziałek - g.16.00
MAŁA JETELINKA - kapela z Jaworzynki
spektakl pt. "Zmorysaniec - Kopciuszek po góralsku"
WAŃCY - grupa śpiewacza z Wisły
JAKUBKOWIANIE z Łososiny Dolnej
BIAŁCANIE z Białki Tatrzańskiej
KAROLINKA z Londynu
LIMANOWIANIE z Limanowej
ŻYWCZANIE z Żywca
WOŁYNIANKA z Łucka - UKRAINA

30 lipca - wtorek - g.16.00
GOROL z Jabłonkowa
MALI TKOCZE z Wisły
ĆWIKLICE z Ćwiklic
SKALNIK z Kamionki Wielkiej
KERAMICZAR z Wełesu - MACEDONIA
SĄDECZANIE z Nowego Sącza
MIETNIOWIACY z Mietniowa
KONIAKÓW z Koniakowa

24. MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIA FOLKLORYSTYCZNE


31 lipca - środa - g.17.00
SMEDEREVO ze Smedereva - SERBIA
ANITA GARIBALDI z Encantado - BRAZYLIA
DANILOVGRAD z Podgoricy - CZARNOGÓRA
KOCAELI ARMELIT z Izmitu - TURCJA
SIEMIANOWICE z Siemianowic Śląskich
ALBA FOLK z Tirany - ALBANIA

1 sierpnia - czwartek - g.17.00
RAČAN z Oszczadnicy - SŁOWACJA
WOŁYNIANKA z Łucka - UKRAINA
IPOLY NÉPTÁNCEGYÜTTES z Salgótarjánu - WĘGRY
WIELKOPOLANIE z Poznania
DATINA TURDEANA z Turdy - RUMUNIA

2 sierpnia - piątek - g.17.00

KERAMICZAR z Wełesu - MACEDONIA
MÁJEK z Brna - CZECHY
OGNENITE z Sofii - BUŁGARIA
PARAGUAY REKOVE z Asunción - PARAGWAJ
BRENNA z Brennej
ARTS COMPANY z Freetown - SIERRA LEONE

3 sierpnia - sobota - g.17.00
gość TKB: Free Village
koncert finałowy 24. MSF
występy wszystkich zespołów uczestniczących w MSF
ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom

4 sierpnia - niedziela - g.16.00
MALINCZANIE z Wisły - teatralny zespół regionalny
ogłoszenie wyników konkursu "Najpiękniejsza para 50. Tygodnia Kultury Beskidzkiej",
kapela ISTEBNA z Istebnej
STEJIZBIANKI - grupa śpiewacza z Wisły
TKOCZE z Wisły
CARNIACY z Czarni
ZIEMIA MYŚLENICKA z Myślenic
RÓWNICA z Ustronia
ZIEMIA LĘBORSKA z Lęborka
SMEDEREVO ze Smedereva - SERBIA
ISTEBNA z Istebnej

KONCERTY KAPEL POLSKICH I ZAGRANICZNYCH
estrada na placu Bogumiła Hoffa - codziennie g.11.00

KOROWODY ZESPOŁÓW
ul. Olimpijska, ul. 1 Maja, pl. Bogumiła Hoffa
27 lipca -€ sobota -€“ g.15.30
3 sierpnia -€“ sobota €“ g.11.00

Na wszystkie koncerty TKB w Wiśle wstęp wolny

NÓGRÁD z Salgótarján - Csárdás - Czardasz
Scena w Wiśle 2009r.

 

 

SZCZYRK

 

Estrada Skalite


27 lipca - sobota - g.18.00
MAŁY ONDRASZEK ze Szczyrku
KAROLINKA z Londynu
BESTWINA z Bestwiny
KOTARZANIE z Brennej
MIETNIOWIACY z Mietniowa
OGNENITE z Sofii - BUŁGARIA

28 lipca - niedziela - g.18.00
JAWORZE z Jaworza
ŁASTIWOCZKA z Przemkowa
REGLE z Poronina
BRENNA z Brennej
BIAŁCANIE z Białki Tatrzańskiej
KOCAELI ARMELIT z Izmitu - TURCJA

29 lipca - poniedziałek - g.18.00
SĄDECZANIE z Nowego Sącza
ĆWIKLICE z Ćwiklic
BESKID z Bielska-Białej
SPOD KICEK z Mordarki
VRTEK z Opawy - CZECHY
ANITA GARIBALDI z Encantado - BRAZYLIA

30 lipca - wtorek - g.18.00
KOTLINA z Osieka
DOLINA POPRADU z Piwnicznej-Zdroju
ARTS COMPANY z Freetown - SIERRA LEONE
LIMANOWIANIE z Limanowej
JUHAS z Ujsół

31 lipca - środa - g.18.00
MALI MAGURZANIE z Łodygowic
WIELKOPOLANIE z Poznania
KONIAKÓW z Koniakowa
ZBYRCOK z Juszczyna
KERAMICZAR z Wełesu - MACEDONIA

1 sierpnia - czwartek - g.18.00
KASINIANIE-ZAGÓRZANIE z Kasiny Wielkiej
WATRA z Brzeźnicy
SIEMIANOWICE z Siemianowic Śląskich
ZIEMIA LĘBORSKA z Lęborka
MÁJEK z Brna - CZECHY

2 sierpnia - piątek - g.18.00
ZIEMIA MYŚLENICKA z Myślenic
PORĘBIANIE z Poręby Spytkowskiej
DOLINA NOWEGO SOŁOŃCA ze Złotnika
HAJDUKI z Oświęcimia
ALBA FOLK z Tirany - ALBANIA

3 sierpnia - sobota - g.18.00
RAČAN z Oszczadnicy - SŁOWACJA
PARAGUAY REKOVE z Asunción - PARAGWAJ
KLIMCZOK ze Szczyrku
CHODOWIACY z Siedlec
ISTEBNA z Istebnej
ZIEMIA RAJCZAŃSKA z Rajczy

4 sierpnia - niedziela - g.18.00
HOLAN z Zaborza
WIERCHY z Milówki
DOLANIE z Gilowic
JUZYNA z Zawoi
IPOLY NÉPTÁNCEGYÜTTES z Salgótarjánu - WĘGRY
ONDRASZEK ze Szczyrku

KOROWÓD ZESPOŁÓW
Hotel Włókniarz, ul. Willowa, ul. Górska, ul. Beskidzka, estrada Skalite
28 lipca - niedziela - g.15.00

Na wszystkie koncerty TKB w Szczyrku wstęp wolny

 

ŻYWIEC

 

Amfiteatr Pod Grojcem



44. FESTIWAL FOLKLORU GÓRALI POLSKICH

  • 27 lipca - sobota - g.18.00
    ŻYWCZANIE z Żywca
    KONIAKÓW z Koniakowa
    ŁASTIWOCZKA z Przemkowa
    OLDRZYCHOWICE z Oldrzychowic
    ROMANKA z Sopotni Małej
    VRTEK z Opawy - CZECHY (poza konkursem)
    "Żywieckie suwakowanie" - koncert galowy orkiestry festiwalowej 8. Spotkań Puzonowych w Żywcu
  • 28 lipca - niedziela - g.18.00
    GROJCOWIANIE z Wieprza
    ŚWARNI z Nowego Targu
    PRZYSZOWIANIE z Przyszowej
    BABIOGÓRZANIE-POLANA MAKOWSKA z Makowa Podhalańskiego
    HAJDUKI z Oświęcimia (poza konkursem)
    DATINA TURDEANA z Turdy - RUMUNIA (poza konkursem)
    Gość TKB: MEGITZA
  • 29 lipca - poniedziałek - g.18.00
    KOWALNIA ze Stróż
    SKALNIK z Kamionki Wielkiej
    DOLINA POPRADU z Piwnicznej-Zdroju
    ZBYRCOK ze Słopnic
    REGLE z Poronina
    DANILOVGRAD z Podgoricy - CZARNOGÓRA (poza konkursem)
  • 30 lipca - wtorek - g.18.00
    SPOD KICEK z Mordarki
    WATRA z Brzeźnicy
    JAKUBKOWIANIE z Łososiny Dolnej
    ISTEBNA z Istebnej
  • 31 lipca - środa - g.18.00
    DOLINA NOWEGO SOŁOŃCA ze Złotnika
    KASINIANIE-ZAGÓRZANIE z Kasiny Wielkiej
    JUZYNA z Zawoi
    LIMANOWIANIE z Limanowej
    KAROLINKA z Londynu (poza konkursem)
    OGNENITE z Sofii - BUŁGARIA (poza konkursem)


  • 1 sierpnia - czwartek - g.18.00
    ARTS COMPANY z Freetown - SIERRA LEONE
    SMEDEREVO ze Smedereva - SERBIA
    DOLANIE z Gilowic
    ALBA FOLK z Tirany - ALBANIA
    ANITA GARIBALDI z Encantado - BRAZYLIA
  • 2 sierpnia - piątek - g.18.00
    WISŁA z Wisły
    KĘTY z Kęt
    ZIEMIA LĘBORSKA z Lęborka
    WOŁYNIANKA z Łucka - UKRAINA
    KOCAELI ARMELIT z Izmitu - TURCJA
  • 3 sierpnia - sobota - g.18.00
    IPOLY NÉPTÁNCEGYÜTTES z Salgótarjánu - WĘGRY
    KERAMICZAR z Wełesu - MACEDONIA
    WIERCHY z Milówki
    DOLINA DUNAJCA z Nowego Sącza
    CARNIACY z Czarni
    ZIEMIA ŻYWIECKA z Żywca
    dyskoteka, DJ Kriss
    pokaz sztucznych ogni
  • 4 sierpnia - niedziela - g.18.00
    ogłoszenie wyników Festiwalu Folkloru Górali Polskich, wręczenie nagród oraz występy laureatów
    SIEMIANOWICE z Siemianowic Śląskich
    MÁJEK z Brna - CZECHY
    PARAGUAY REKOVE z Asunción - PARAGWAJ

    KOROWÓD ZESPOŁÓW
  • 1 sierpnia - czwartek - g.14.00
    ul. T. Kościuszki - Rynek

    TARGI SZTUKI LUDOWEJ
  • 27 lipca - 4 sierpnia, g.10.00 - 15.00
    Rynek

    KONKURS GÓRALSKICH KAPEL, GRUP ŚPIEWACZYCH I SOLISTÓW
  • 27-31 lipca
    estrada na Rynku "€“ codziennie g.10.00

Na wszystkie koncerty TKB w Żywcu wstęp wolny

 

MAKÓW PODHALAŃSKI

 

Estrada Makowianka


  • 27 lipca - sobota - g.17.00
    ZBYRCOCEK z Juszczyna
    JUHAS z Ujsół
    RYBARZOWICE z Rybarzowic
    BYSTRZYCA z Bystrzycy
    ŚWARNI z Nowego Targu
    DATINA TURDEANA z Turdy - RUMUNIA
  • 28 lipca - niedziela - g.17.00
    ĆWIKLICE z Ćwiklic
    KAROLINKA z Londynu
    WIERCHY z Milówki
    KOTARZANIE z Brennej
    MIETNIOWIACY z Mietniowa
    OGNENITE z Sofii - BUŁGARIA
  • 29 lipca - poniedziałek - g.18.00
    MAŁY HAŚNIK z Żabnicy
    SMEDEREVO ze Smedereva - SERBIA
    PRZYSZOWIANIE z Przyszowej
    WATRA z Brzeźnicy
    KOCAELI ARMELIT z Izmitu - TURCJA
  • 30 lipca - wtorek - g.18.00
    KOWALNIA ze Stróż
    IPOLY NÉPTÁNCEGYÜTTES z Salgótarjánu - WĘGRY
    BIAŁCANIE z Białki Tatrzańskiej
    KĘTY z Kęt
    ONDRASZEK ze Szczyrku
  • 31 lipca - środa - g.18.00
    SKALNIK z Kamionki Wielkiej
    RÓWNICA z Ustronia
    JAKUBKOWIANIE z Łososiny Dolnej
    ZIEMIA ŻYWIECKA z Żywca
    ARTS COMPANY z Freetown - SIERRA LEONE
  • 1 sierpnia - czwartek - g.18.00
    MALI GROJCOWIANIE z Wieprza
    LIMANOWIANIE z Limanowej
    PORĘBIANIE z Poręby Spytkowskiej
    CHODOWIACY z Siedlec
    KERAMICZAR z Wełesu - MACEDONIA
  • 2 sierpnia - piątek - g.18.00
    MAŁE PILSKO z Żywca
    WIELKOPOLANIE z Poznania
    RAČAN z Oszczadnicy - SŁOWACJA
    CARNIACY z Czarni
    ANITA GARIBALDI z Encantado - BRAZYLIA
  • 3 sierpnia - sobota - g.17.00
    WOŁYNIANKA z Łucka - UKRAINA
    WISŁA z Wisły
    ZBYRCOK z Juszczyna
    BABIOGÓRZANIE-POLANA MAKOWSKA z Makowa Podhalańskiego - koncert jubileuszowy z okazji 30-lecia zespołu
  • 4 sierpnia - niedziela - g.17.00
    CZANTORIA z Ustronia
    DOLINA DUNAJCA z Nowego Sącza
    OGNENITE z Sofii - BUŁGARIA
    MAGURZANIE z Łodygowic
    DANILOVGRAD z Podgoricy - CZARNOGÓRA
    ALBA FOLK z Tirany - ALBANIA

    KONCERTY KAPEL I GRUP ŚPIEWACZYCH REGIONU BABIOGÓRSKIEGO
  • estrada na Rynku - niedziele g.12.00

    KIERMASZ TWÓRCZOŚCI LUDOWEJ
    obok estrady Makowianka



Na wszystkie koncerty TKB w Makowie Podhalańskim wstęp wolny


 

OŚWIĘCIM


Estrada obok Oświęcimskiego Centrum Kultury


  • 27 lipca - sobota - g.18.00
    KLIMCZOK ze Szczyrku
    ANDRYCHÓW z Andrychowa
    JAWORZE z Jaworza
    DANILOVGRAD z Podgoricy - CZARNOGÓRA
    ARTS COMPANY z Freetown - SIERRA LEONE
  • 28 lipca - niedziela - g.18.00
    ZIEMIA RAJCZAŃSKA z Rajczy
    BYSTRZYCA z Bystrzycy
    ŻYWCZANIE z Żywca
    BESTWINA z Bestwiny
  • 29 lipca - poniedziałek - g.18.00
    OLZA z Czeskiego Cieszyna
    DATINA TURDEANA z Turdy - RUMUNIA
    MIETNIOWIACY z Mietniowa
    ALBA FOLK z Tirany - ALBANIA
  • 30 lipca - wtorek - g.18.00
    OGNENITE z Sofii - BUŁGARIA
    ZBYRCOK ze Słopnic
    DOLANIE z Gilowic
    KAROLINKA z Londynu
  • 31 lipca - środa - g.18.00
    SĄDECZANIE z Nowego Sącza
    WATRA z Brzeźnicy
    WILAMOWICE z Wilamowic
    WOŁYNIANKA z Łucka - UKRAINA
    MÁJEK z Brna - CZECHY
  • 1 sierpnia - czwartek - g.18.00
    KOTLINA z Osieka
    DOLINA NOWEGO SOŁOŃCA ze Złotnika
    CARNIACY z Czarni
    PARAGUAY REKOVE z Asunción - PARAGWAJ
  • 2 sierpnia - piątek - g.18.00
    ONDRASZEK ze Szczyrku
    SIEMIANOWICE z Siemianowic Śląskich
    CHODOWIACY z Siedlec
    IPOLY NÉPTÁNCEGYÜTTES z Salgótarjánu - WĘGRY
  • 3 sierpnia - sobota - g.18.00
    SMEDEREVO ze Smedereva - SERBIA
    KĘTY z Kęt
    ZIEMIA LĘBORSKA z Lęborka
    PILSKO z Żywca
    MAŁE HAJDUKI z Oświęcimia
    HAJDUKI z Oświęcimia - koncert jubileuszowy z okazji 45-lecia zespołu
  • 4 sierpnia - niedziela - g.18.00
    RYBARZOWICE z Rybarzowic
    KERAMICZAR z Wełesu - MACEDONIA
    PORĘBIANIE z Poręby Spytkowskiej
    GROJCOWIANIE z Wieprza
    ANITA GARIBALDI z Encantado - BRAZYLIA

 

 

ISTEBNA

 

XVIII FESTYN ISTEBNIAŃSKI

 

Amfiteatr Pod Skocznią

Weekendowa impreza w mateczniku górali śląskich, stwarzająca dobrą okazję do poznania bogatego i pieczołowicie pielęgnowanego folkloru Trójwsi Beskidzkiej (Istebnej, Koniakowa, Jaworzynki).


Weekendowa impreza w mateczniku górali śląskich, stwarzająca dobrą okazję do poznania bogatego i pieczołowicie pielęgnowanego folkloru Trójwsi Beskidzkiej (Istebnej, Koniakowa, Jaworzynki).


  • 27 lipca - sobota - g.18.00
    BABIOGÓRZANIE-POLANA MAKOWSKA z Makowa Podhalańskiego
    SENEGAL
    ISTEBNA z Istebnej
    zabawa taneczna
  • 28 lipca - niedziela - g.17.00
    KONIAKÓW z Koniakowa
    KERAMICZAR z Wełesu - MACEDONIA
    OLZA z Czeskiego Cieszyna
    SMEDEREVO ze Smedereva - SERBIA
    zabawa taneczna

    KOROWÓD ZESPOŁÓW
  • 27 lipca - sobota - g.17.00
    Istebna Tartak - estrada Pod Skocznią

 

 

 

JABŁONKÓW

Zaolzie - Republika Czeska

 

Największa impreza folklorystyczna organizowana od wielu lat przez Polaków zamieszkujących na Zaolziu. Służy nie tylko prezentacji miejscowych grup regionalnych i śpiewaczych, ale również podtrzymaniu ducha polskości.

 

 

 

UJSOŁY

 

XXXIV. Wawrzyńcowe Hudy

Amfiteatr w Ujsołach

Impreza nawiązująca do lokalnych tradycji obchodów dnia świętego Wawrzyńca, męczennika spalonego na stosie. Punktem kulminacyjnym sobotniego wieczoru jest zapalenie po zapadnięciu zmroku wysokich nawet na 10 metrów hud, czyli stosów chrustu i gałęzi układanych na specjalnych rusztowaniach.

 

  • 3 sierpnia - sobota - g.16.00
    OGNENITE z Sofii - BUŁGARIA
    BALLET ELOKO z Kinszasy - KONGO
    DOLINA NOWEGO SOŁOŃCA ze Złotnika
    PORĘBIANIE z Poręby Spytkowskiej
    MŁODE JUHASY z Ujsół
    JUHAS z Ujsół
  • 4 sierpnia - niedziela - g.16.00
    ANDRYCHÓW z Andrychowa
    RAČAN z Oszczadnicy - SŁOWACJA
    WOŁYNIANKA z Łucka - UKRAINA
    KOCAELI ARMELIT z Izmitu - TURCJA
    CICHOWIANIE z Soblówki
Wawrzyńcowe Hudy 2009

 

 

 

BIELSKO-BIAŁA

 

Prezentacje zespołów zagranicznych

Folklor z różnych części świata w galerii handlowej. Forma zaproszenia na TKB-owskie estrady, od dziesięciu lat ciesząca się dużym zainteresowaniem bielszczan.

Galeria SFERA, ul. Mostowa 5

 

  • 29 lipca - poniedziałek - g.16.00
    OGNENITE z Sofii - BUŁGARIA
  • 30 lipca - wtorek - g.16.00
    SMEDEREVO ze Smedereva - SERBIA
  • 31 lipca - środa - g.16.00
    PARAGUAY REKOVE z Asunción - PARAGWAJ
  • 1 sierpnia - czwartek - g.16.00
    KOCAELI ARMELIT z Izmitu - TURCJA
  • 2 sierpnia - piątek - g.16.00
    DATINA TURDEANA z Turdy - RUMUNIA

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl