17 marca - 22 Października 2011r. - Międzynarodowy Festiwal Huculski 0
Międzynarodowy Festiwal Huculski 
Słowiańska Atlantyda 

Міжнародний гуцульський фестиваль
"Слов'янська Атлантида"


17 marca - 22 Października 2011r.


Międzynarodowy Festiwal Huculski „Słowiańska Atlantyda”  potrwa od marca do października 2011 r. Został zorganizowany w 40 rocznicę śmierci Stanisława Vincenza, który traktował Huculszczyznę jak tytułową „Słowiańską Atlantydę”. Mówił o niej, że słowiański szczep Hucułów jest jednym z najstarszych źródeł europejskiej kultury.
Głównym organizatorem Festiwalu w Polsce jest Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie oraz Towarzystwo Huculszczyzna na Ukrainie.
Program imprez w ramach Festiwalu jest niezwykle bogaty. Odbędą się liczne wystawy, koncerty, maratony filmowe, konferencje, panele dyskusyjne, warsztaty artystyczne upowszechniające wiedzę o Stanisławie Vincenzie oraz promujące Huculszczyznę.

Program dla Rabki Zdroju:
24 marca 2011 r. godz. 17:00
Miejski Ośrodek Kultury w willi „Pod Aniołem” ul. Parkowa 5

Wykład prof. dr hab. Mirosławy Ołdakowskiej-Kuflowej z KUL na temat osoby i dokonań Stanisława Vincenza badacza i teoretyka kultury huculskiej


18 kwietnia 2011 r. godz.17.00
Rabka-Zdrój, górna sala restauracji „Siwy Dym” ul. Kilińskiego (na Zaborni)

Nauka tradycyjnego malowania pisanek huculskich wraz z prezentacją zwyczajów podhalańskich.
Warsztaty adresowane są głównie do dzieci i młodzieży. Realizowane będą przez zawodową pisankarkę z Huculszczyzny przy udziale naszych przyjaciół ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej.

12 maja 2011 r. godz 18.00
Miejski Ośrodek Kultury w willi „Pod Aniołem” ul. Parkowa 5

Projekcja filmu „Cienie zapomnianych przodków” w reż. S. Paradżanowa

23 maja 2011 r. godz 19.00
Rabka-Zdrój, restauracja „Siwy Dym" ul. Kilińskiego (na Zaborni)

Wielki finał rabczańskiego festiwalu

Zetknięcie się z żywą kulturą huculską w trakcie koncertu zespołu „Huculi” z Żabiego, przeplatanego wykładem znawców Huculszczyzny Justyny i Piotra Kłapytów oraz innymi atrakcjami, takimi jak spotkanie muzyki huculskiej z folklorystycznym i folkowym klimatem jednego z najlepszych zespołów tego typu, jakim jest „Siwy Dym” z swoim prymistą jest należącym do ścisłej czołówki muzyków góralskich Piotrem Majerczykiem. W czasie finału będzie możliwość skosztowania specjałów kuchni huculskiej przygotowanych przez gaździny z SMKL.


Huculi Mikołaja Iliuka to zespół z Werhowyny prezentujący folklor huculski. Założycielem zespołu jest skrzypek Mikołaj Iliuk. W skład zespołu wchodzą także: cymbalista Wasyl Tymczuk, Jura Tafijczuk (duda, trembity, dwojnica) oraz Michajło Forgi (bęben). 

_____________________Międzynarodowy Festiwal Huculski
Słowiańska Atlantyda
Sierpień 2011r. - Grywałd

- Organizator: Parafia św. Marcina biskupa w Grywałdzie, koordynator i pomysłodawca wydarzeń: ks. Alfons Górowski

- Opis: Po raz kolejny z inicjatywy miejscowego proboszcza, ks. Alfonsa Górowskiego, odbędą się koncerty wokalne i taneczne huculskich zespołów  dziecięcych z Kołomyi, działających przy polskiej parafii św. Ignacego Loyoli w Kołomyi. Ks. Alfons  Górowski to wieloletni proboszcz polskiej parafii w Kołomyi, zasłużony dla pamięci Stanisława Vincenza na Ukrainie dzięki ufundowaniu obelisku na miejscu urodzin pisarza w Słobodzie Rungurskiej i wmurowaniu  tablicy pamiątkowej w mury Gimnazjum kołomyjskiego, w którym uczył się autor "Na wysokiej połoninie".

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl