Informator Turystyczny
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Prowadzimy w Polsce Dystrybucję Map:

Słowacja

Węgry

Rumunia

 

Polecamy Karpaty Ukraińskie

Tropie - Sanktuarium śś. Świerada i Benedykta 0
TROPIE
Sanktuarium śś. Świerada i Benedykta
 
Pogórze Rożnowskie
 
Stan na: 9 V 2020
 

Z Tropiem związane są postacie świętych Świerada i Benedykta. Świerad urodził się przed 980 r. w wolnej chłopskiej rodzinie chrześcijańskiej. Około 998 r. przybył do Tropia, aby prowadzić pustelnicze życie. Po upływie ok. dwudziestu lat wraz ze swoim uczniem Benedyktem udał się na południe, aby tam nauczać naród słowacki oraz węgierski. Obaj wstąpili do klasztoru na górze Zobor koło Nitry. Świerad przyjął imię zakonne Andrzej i osiedlił się w skalnej grocie obok klasztoru, a potem na Skałce koło Trenczyna. Jak wynika z "Żywota", napisanego w 1064 r., Świerad nosił na sobie łańcuch, który z biegiem czasu wrósł w ciało i był przyczyną jego śmierci. Zmarł w swojej pustelni w 1031 r., a pochowany został w katedrze w Nitrze. Po śmierci swojego nauczyciela Benedykt zamieszkał w jego celi. Trzy lata później został napadnięty przez zbójców, którzy go zabili i wrzucili do rzeki Wag. Benedykt został pochowany obok Świerada. Pustelnicy z Tropia zostali kanonizowani w 1083 r. przez papieża Grzegorza VII, a w 1966 r. ogłoszono ich drugorzędnymi patronami diecezji tarnowskiej.

Kościół w Tropiu uważany jest za najstarszy w regionie - wybudowany ok 1045 r. na skale nad jeziorem Czchowskim. Świątynia została poświęcona ok. 1073 r. przez biskupa krakowskiego Stanisława ze Szczepanowa i nadano jej nazwę ku czci św. Świerada. W XIII i XVI wieku kościół był dewastowany. Na początku XVII wieku udało się go odremontować . W roku 1641 biskup krakowski Tomasz Oborski dodał mu patronat św. Benedykta. W roku 2002 kościół zatwierdzono jako jako sanktuarium Świętych Pustelników Świerada i Benedykta.

W tropskim kościele nawarstwiały się rozmaite style: romański, gotycki, renesansowy i późniejsze. W ołtarzu głównym znajduje się obraz adoracji Maryi przez świętych Andrzeja Świerada i Benedykta. W 1959 r. świątynia zyskała relikwie św. Świerada. Na lewej ścianie można podziwiać fragmenty romańskiego fresku z postacią św. Stefana w koronie. Jest on uważany za najstarszy w Polsce i jeden z najstarszych w Europie. W lewym ołtarzu bocznym za obrazem św. Benedykta (1765 r.) znajduje się zabytkowa drewniana rzeźba św. Świerada (XVIII w.). Wcześniej umieszczona była w leśnej kaplicy z XVIII w., dobudowanej do surowej skały w miejscu pustelni św. Świerada. W 1830 r. figurę tę zastąpiono kamienną, którą dziś oglądamy w kaplicy.Widok na Jezioro Czchowskie

Polecana Mapa:

Pogórze Rożnowskie mapa Compass

Kliknij

 


 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl