Informator Turystyczny
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Prowadzimy w Polsce Dystrybucję Map:

Słowacja

Węgry

Rumunia

 

Polecamy Karpaty Ukraińskie

Pszczyna - Spacerkiem po Perle Górnego Śląska 0

Pszczyna

Perła Górnego Śląska

Pszczyna - Górny Śląsk
Stan na: 25 Maja 2019r.

Zamek w Pszczynie to dawna rezydencja magnacka. Powstała prawdopodobnie w XI lub XII w., i od tego czasu wielokrotnie przebudowywana.

W średniowieczu własność między innymi: książąt opolsko-raciborskich, książąt opawskich i książąt cieszyńskich. W latach 1548-1765 należał do śląskiego rodu Promnitzów, 1765-1847 książąt Hochberg von Pless z Książa. W latach 1870-1876 dokonali oni przebudowy zamku, na skutek której uzyskał on swój obecny kształt architektoniczny w stylu neobarokowym.

Wraz z zabytkowym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim o powierzchni 156 ha tworzy zespół pałacowo-parkowy. W 1946 zamieniony na muzeum zakmowe w Pszczynie.

Po II wojnie Światowej w pałacu w Pszczynie zachowało się całe orginalne wyposażenie. Co powoduje, że rezydencja staje się jedym z najcenniejszych zabytków w Polsce.

Pani na Zamku Pszczyńskim

Księżna

Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless - "DAISY"

Warto "wygóglać" i poczytać kim była

Stajnie Książęce

Piewrsze informacje o stajniach dworskich w sąsiedztwie pszczyńskiego zamo=ku pochodzą z 1629 roku. Obecny kompleks stajni książeczych wzniesiono w drugiej połowe XIX wieku po przejęciu dóbr pszczyńskich przez rodzinę hrabiów von Hochberg. Między rokiem 1884 a 1867 wybudowano według projektu architekta Olivera Pavelta powozownię oraz stajnię wraz z siodlarnią. Dwa później, w roku 1869, przystąpiono do budowy ujeżdżalni. Murowane garaż dla książęcych samochodów wzniesiono w latach 1904-1910.

Neoromańskie stajnie o trójnawowym wnętrzu nakryte sklepieniami krzyżowo-żebrowymi wsparto na żeliwnych kolumnach. Sklepienia ozdobiono neogotyckimi polichromiami z motywami florystycznymi i geometrycznymi.

Brama Wybrańców

Zwana takżę "budynkiem warty" wzniesiona została w 1787 roku przez architekta Consilio Miliusa w miejscu drewnianego budynku istniejącego już w 1629 roku. Nad bramą wjazdową znajdują się herby fundatorów: hrabiego Baltazara Erdmanna Promnitza i jego żony Emilii Agnieszki Reuss. Budynek służył straży pałacowej zwanej wybrańcami. Określenie wywodzi sie z terminologii wojskowej. Strażników wybierano z grupy kandydatów umiejących sie posługiwać bronią. Pochodzili oni z Pszczyny lub jej najbliższych okolic. Straż pałacowa została zlikwidowana około 1875 roku.

 Pszczyński Rynek

 Kapliczka "Bądź Wola Twoja"

Kapliczka postawiona w 1816 r. w miejscu poprzedniej kapliczki z XV wieku. Umiejcowiona jest na rozwidleniu dróg dawnych traktów handlowych. "To tutaj 19 VI 1574 dopędził uciekającego z Krakowa do Francji króla Henryka Walezego, kasztelan wojnicki Jan Tęczyński, bezskutecznie namawiąc króla do powrotu na polski tron"

 

Groby Hochbergów

Murowa z cegły krypta grobowa, w której pochowani są: Jan Heryk XV - ostatni właściciel Pszczyński oraz jego syn hrabia Bolko von Hochberg.

Skansen Wsi Pszczyńskiej

Na blisko dwóch hektarach zgromadzono kilkanaście obiektów architektury drewnianej ziemi pszczyńskiej. Najstarszym zabytkiem jest dworski spichlerz z Czechowic-Dziedzic z 1784 roku. Atrakcją jest również stodoła ośmioboczna z Kryr (XVIII w.), chałupa z Grzawy (1831 r.), Kuźnia z Goczałkowic (XIX w.) i młyn wodny z Bojszów w którym dzisiaj mieszczą się sale wystawowe.

Brama Chińska

Wybudowana w 1908 roku. Element romantycznej architektury parkowej. Flankującyją fragmenty muru są jedyną pozostałością pierwotnego, neogotyckiego ogrodznia parku.

 

Ludwikówka

Obecnie własność prywatna

 

Piwnica Lodowa

Powstała w końcu XIX wieku, na rzucie ośmioboku, jako romantyczny element architektury ogrodowej, utrzymana w stylu neoromańskim. Pierwotnie posiadała na szczycie taras dla orkiestry pałacowej, na który prowadziły zewnętrzne metalowe, spiralne schody. We wnętrzu przechowywano przez cały rok lód wycinany ze stawów.

 

Widok z Piwnicy Lodowej na Zamek

Groby Anhaltów

Nekropolia powstała około 1820 roku, prawdopodobnie według projektu księcia Henryka Anhalta w celu uporządkowania zlokalizowanych, zgodnie z romantycznym duchem na terenie parku grobów jego rodziców i rodzeństwa. Pięć jednakowych płyt ułożono nad wykonanymi z cegły sklepionymi kryptami grobowymi.

 

Herbaciarnia

Wybudowany w pod koniec XIX wieku pawilon parkowy na rzucie owalu o cechach klasycystycznych. Powstał na kanwie ponownego zainteresowania kulturą Orientu. Łączy w sobie cechy romantycznej świątyni dumania - "siedziby wyobraźni" z "chinoiserie", czyli pawilonami, gdzie przy wyrafinowanym ceremoniale picia herbaty nawiązywano połączenie z otaczającą przyrodą. Na wyspie wokół pawilonu pozostało kilka piaskowcowych, nakrytych ośmiobocznymi blatami niskich stołów, przy których pijano herbatę w późniejszym okresie cześć z nich przekształcono w postumenty dla rzeźb parkowych.

 

 

Widok z Herbaciarni na Zamek

Zagroda Żubrów

Na blisko 10 hektarach wybudowano dwie zagrody wraz z infrastrukturą. Zwierzęta można oglądać z pomostu widokowego. W zagrodzie obok żubrów, można jeszcze zobaczyć muflony, jelenie, daniele i sarny. Zwiedzająć ekspozycje w budynku edukacyjnym można zapoznać się z fauną i florą ziemi pszczyńskiej.

 

 

 

Mapa Parku w Pszczynie - Źródło: informacja turystyczna w Pszczynie




Komentarze do wpisu (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl