Informator Turystyczny
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Prowadzimy w Polsce Dystrybucję Map:

Słowacja

Węgry

Rumunia

 

Polecamy Karpaty Ukraińskie

Twardoszyn - Kościół p.w. Wszystkich Świętych - Słowacja 0
Kościół wybudowany w stylu gotyckim w II połowie XV wieku. Kościół był kilkakrotnie przebudowywany. Dzisiaj budowla jest zrekonstruowaną, renesansową przeróbką kościoła pochodzącego z połowy XVII wieku.
 
Obecny ołtarz jest w stylu barokowym i zastąpił on o wiele starszy i mniejszy gotycki z obrazem Opłakiwania Chrystusa, który został w 1919 roku przewieziony do muzeum węgierskiego w Budapeszcie.

Jak głosi legenda w święto św. Jana - 24 czerwca, na tym miejscu spadł śnieg. To wydarzenie ludzie uznali za znak z nieba i z drzew lasu, który tam był, wybudowano drewniany kościół. Interesujące jest że budowlę wybudowano bez użycia nawet jednego metalowego gwoździa, co obecnie nie jest już aktualne po rekonstrukcjach.

Kiedy popatrzymy w górę na sklepienie, zobaczyć można namalowane niebo z gwiazdami, ale bez słońca i księżyca, co ma symbolizować ukrzyżowanie. Niebo ma przedstawiać ciemność, a gwiazdy są światłością Chrystusa. Na dolnej części sklepienia są namalowani czterej ewangeliści jako siedzące postacie - św. Marek, Mateusz, Łukasz i Jan. Na ścianach bocznych świątyni są koło siebie obrazy. Z lewej strony pierwszy: Odkupiciel Świata, dwunastu apostołów w sześciu parach: Św. Piotr i św. Andrzej, św. Jan i św. Jakub, św. Bartłomiej i św. Filip, św. Tomasz i św. Jakub. Z prawej strony: św. Szymon i św. Juda, św Mateusz i św Maciej i na końcu obraz św. Pawła. Te renesansowe malowidła pochodzą z późniejszego okresu czyli z II połowy XVII wieku. Nad zwycięskim łukiem jest napis w języku łacińskim, który podaje dokładnie lata malowania. Nie jest to potwierdzone, ale jako autora uważa się malarza Martina Haynosa z Niżnej. Z prawej strony jest obraz świętego Jerzego w zbroi na koniu zabijającego kopią smoka, symbolizuje walkę dobra ze złem. Interesujący i ciekawy jest kasetonowy strop składający się z 49 ornamentowych róż, która każda jest inna z wyjątkowym niepowtarzalnym motywem.

W 1654 roku zbudowano malowane stallum - ławę dla znakomitych gości i późnorenesansową ambonę z trzema zachowanymi postaciami ewangelistów, jak również ze zwierzęcymi atrybutami, oddzielonymi od siebie kolumnami korynckimi z lewej strony: św. Mateusz, Łukasz, Jan. Rzeźba św. Mara się nie zachowała. Pod każdą rzeźbą jest jeszcze główka aniołka ze skrzydełkami. Barokowy ołtarz z XVIII wieku został przewieziony z nowego kościoła w Twardoszynie. W środku jest obraz Wszystkich Świętych - olej na płótnie. Z przodu postać w białym to Ignacy z Loyoli, który był założycielem zakonu Jezuitów. Powierzchnia obrazu jest rozdrobniona na wiele geometrycznych postaci w czterech horyzontalnych pasach nas sobą. W górnym łuku jest namalowana białą wstęga z napisem słowackim "Ta chwała należy się wszystkim świętym". Poszczególne drewniane części ołtarza i rzeźby koło obrazu są bez polichromii. Można podziwiać piękno czystego lipowego drewna.

Wokół kościoła są pierwotne umocnienia i dzwonnica.
 
W 1994 roku Kościółek otrzymał Brązową Plakietkę - Europa Nostra, a w 2008 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO
 
Msze święte:
Tylko raz w roku w Święto Wszystkich Świętych 1 Listopada.
W tym dniu także obchodzi się uroczystość odpustową
 
Możliwość Zwiedzania:
Lipiec - Sierpień od godziny 10:00 do 16:00
za wyjątkiem poniedziałków
 

Tvrdošín -Twardoszyn - Słowacka Orawa

SŁOWACJA

Kościół pw Wszystkich Świętych

14 Sierpnia 2018r.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl