Łopienka - baza namiotowa - Bieszczady 0
Baza Namiotowa
Łopienka 
Baza położona w środkowej części Bieszczad blisko Cisnej w dolinie Łopienki, która otoczona jest  szczytami: Łopiennik (1069 m.n.p.m) , Jamy (822 m.n.p.m) i Korbania (894 m.n.p.m).

Klub:
Akademicki Klub Turystyczny SGGW, koło PTTK nr 16 przy Oddziale Międzyuczelnianym w Warszawie
Kontakt i Rezerwacja:
tel. 692 496 153 lub 660 380 887
strona internetowa: www.lopienka.pl
Otwarte:

23 VI - 11 IX
Ilość Miejsc Noclegowych: 
50 w namiotach + pole namiotowe 
Cena Noclegu: 
Nocleg w namiocie bazowym 8 zł 
W namiocie własnym 5 złKuchnia i Namiot DyrektoraDyrektorWystrój Kuchni i Jadalni "Loża Leniwych Szydercuff""Tabliczka Bezsensu"-----------
W dolinie Łopienki warto zobaczyć:

Cerkiew Greckokatolicka
P.W. Św. Paraskewii Męczennicy


Cerkiew Murowana wzniesiona na początku XIX w. na miejscu starszej drewnianej z połowy XVIII w. Rozbudowana w latach 40-tych XIX w. Remontowana w roku 1905 i 1934 (pokryta blachą). Po wysiedleniu ludności w latach 1946-47 opuszczona i zdewastowana. po zdjęciu blachy z dachu w 1955r. popadła w ruinę. Konserwowana w 1972 r. (pozostałe mury) przez Olgierda Łotoczkę. Od 1986 r. remontowana (rekonstrukcja) z inicjatywy Komisji Cerkiewnej Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

Od początku XVIII w. Łopienka była miejscem kultu maryjnego, ze względu na znajdujący się tu obraz Matki Boskiej Łopieńskiej łaskami i cudami słynącej. Na odbywające się tu odpusty ściągały tysiące wiernych z bliższej i dalszej okolicy. W latach międzywojennych odpusty odbywały się 3 razy w roku na święta: Wniebowstąpienia, Zaśnięcia NMP, Podniesienia Krzyża. W 1949 r. cudowny obraz wraz z całym ołtarzem został zabrany i umieszczony w dawnej cerkwi greckokatolickiej w Polańczyku, gdzie znajduje się do dziś. 1-go października 2000 r. podczas uroczystej mszy została wprowadzona do cerkwi ikona będąca kopią cudownego obrazu NMP.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl