Pod Wysoką Jaworki - baza namiotowa - Pieniny 0
Baza Namiotowa
Pod Wysoką 
Baza położona w Pieninach nad Wąwozem Homole

Klub:
Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Łodzi 
Kontakt i Rezerwacja:
tel. 600 422 090
strona internetowa: www.jaworki.skpb.lodz.pl
Otwarte:

Lipiec - Sierpień
Ilość Miejsc Noclegowych: 
70 w namiotach oraz 70 pole namiotowe 
Cena Noclegu: 
Nocleg w namiocie bazowym 8 zł 
W namiocie własnym 5 zł

 

 
Namiot Bazowy
 

 
Palarnia-----------
W okolicy warto zobaczyć:

Rezerwat "Wąwóz Homole"

Wąwóz Homole położony jest na terenie Małych Pienin, wchodzących w skład pienińskiego pasa skałkowego. Pieniński pas skałkowy ma kształt wygiętego łuku, o długości około 600 km i szerokości ok 3-5 km i rozciąga się od Austrii, aż do północno-zachodniej Rumunii. Zbudowany jest głównie ze skał osadowych pochodzących z okresu jury i kredy. Są to przede wszystkim wapienie, margle i łupki. Skały te łatwo ulegają wietrzeniu, dlatego też Pieniński pas skałkowy a w tym Wąwóz Homole mają tak urozmaiconą rzeźbę terenu. Główną rolę w powstawaniu wąwozu odgrywały ruchy pionowe wypiętrzające i wyginające blok Homoli. Dużą rolę odegrał również potok „Kamionka”, który praktycznie był rzeźbiarzem tego wąwozu. Blok tektoniczny Homoli zbudowany jest głównie z wapieni juraskich i kredowych z udziałem łupków i margli. Ściany wąwozu są utworzone ze skał: czorsztyńskiej i znajdującej się nad nią niedzickiej. Stożki piargowe i osuwiska powstały natomiast w wyniku ruchów masowych i zmywów powierzchniowych.
Wąwóz Homole jest rezerwatem należącym do pasma Małych Pienin. Jest on jednocześnie najpiękniejszym skalistym wąwozem Małych Pienin. Jego strome, wielobarwne ściany  przedzielone są przez potok „Kamionka”. 
Został on utworzony w 1963 r. w celu ochrony cennego krajobrazu i osobliwości przyrody ożywionej i nieożywionej. Początkowo tereny te były prawie całkowicie wylesione z powodu intensywnej gospodarki rolnej. Po utworzeniu Rezerwatu pojawiły się w tym miejscu sosny, świerk, jesion, jawor i i jałowiec. Z krzewów można tu znaleźć wiciokrzew czarny, porzeczkę alpejską i bez koralowy. Wśród wielu ciekawych roślin na uwagę zasługuje dwulistnik muszy, który jest gatunkiem rzadkim.
Obecnie Wąwóz Homole wykorzystywany jest do celów turystycznych, dydaktycznych, szkoleniowych i naukowych (ze względu na występowanie gatunków reliktowych, np. przetacznik krzewinkowy i endemitów; np. urodzik karpacki).
Na parkingu przy Wąwozie Homole rozpoczyna się ścieżka dydaktyczna oznaczona symbolem motyla. Przemierzając tę drogę można poznać wiele ciekawych zagadnień związanych z przyrodą oraz kulturą rejonu. Jest to trasa uwzględniająca najcenniejsze przyrodniczo obszary Małych Pienin. Wspomniana ścieżka dydaktyczna biegnie od parkingu -  Wąwóz Homole – Wysoka – Jaworzynka - Palenicę – Rozdziel - Wąwóz Białej Wody – Jaworki - parking przy Wąwozie Homole. Czas przejścia całej trasy wynosi ok. 5-6 godzin. Wzdłuż całej trasy ustawione są 24 tablice informujące o przyrodzie i kulturze Małych Pienin. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl